Ústecký kraj v prosinci spustí příjem žádostí o peníze na prevenci kriminality. Obce tak monou získat půl milionu korun

20. listopad 2023 13:09

Ústecký kraj dá na prevenci kriminality 10 milionů korun. Rozhodli o tom na posledním jednání zastupitelé. Žádosti o dotace pro obce a města začne hejtmanství přijímat v polovině prosince.

Hlavním důvodem pro investování do prevence kriminality je snaha kraje dostat především děti z ulic do zajímavých činností – ať už se jedná o různé sportovní kroužky nebo klubovny. Podle náměstka hejtmana Jiřího Kulhánka z ODS je prevence levnější než následně řešení velkých problémů.

Impulsem pro podobný program byly i události z minulých měsíců, kdy policie řešila napadení mezi mladistvými navzájem. Šlo o případ napadení z ústeckého Krásného Března, kdy už padl návrh na obžalobu útočnice, a také o případ z Benešova nad Ploučnicí.

„To se vlastně děje celá léta, a ta situace se nezlepšuje – naopak je horší. Pocit bezpečí se u občanů snížil všude v kraji, sociálně slabých tu máme hodně, a tam se rekrutují i problémy tady toho typu, takže si myslím, že prevence kriminalizty je nejlepší způsob, jak tu situaci zlepšit,“ komentoval náměstek Kulhánek.

Obce a města budou moct peníze využít například na zaplacení preventisty nebo je rozdělit mezi několik úvazků – tedy třeba mezi trenéry, pracovníky ve školách nebo terénní práci v rodinách.

Ústecký kraj chce do prevence kriminality investovat i v budoucnu

Celkem půjde na jednoho žadatele o 500 000 korun – peníze tak může získat 20 obcí a měst. Podle náměstka Jiřího Kulhánka je ale už teď jasné, že finance určené na prevenci kriminality stačit nebudou.

„Při příští rozpočtové změně, pokud ty projeky podají všechni a budou smysluplné, tak tu částku klidně i zdojnásobíme. Myslím si, že by to mohlo fungovat,“ dodává Kulhánek.

Hejtmanství se chce také připravit na situaci, kdy bude na prevenci kriminality víc peněz, a to až 400 milionů korun. O ně chce požádat z Fondu pro spravedlivou transformaci, který má regionu pomoci s odchodem od těžby uhlí.

autor: Jan Bachorík
Spustit audio

Související