Ústecký kraj slaví vznik samostatného československého státu různě – sportem i průvodem s lampiony

27. říjen 2021

V Ústeckém kraji si připomínají vznik samostatného československého státu různě – od sportovních akcí po lampionový průvod.

V Litvínově na zámku Valdštejnů vás už do 10 hodin čeká oslava sklizně a řemesel. V zámeckém parku budou jízdy vagonetou s koňmi, uvidíte selský dvorek, ukázku výcviku služebních psů, westernové vystoupení s koňmi a ohněm a od 18:15 lampionový průvod v rytmu bicích ze ZUŠ Litvínov. Program na zámku je neméně pestrý: jarmáreček, přehlídka nápadů, zručnosti, řemesel a vtipu, dílničky pro děti i dospělé.

Chcete-li oslavit Den samostatnosti Československa pohybem, vypravte se na Sokolský běh republiky. Například v Děčíně na Smetanově nábřeží jsou od 13 hodin připravené dvě trasy – kilometrová pro děti a pro dospělé o délce 5 kilometrů. Trasa hlavního závodu je vedená přes zámecké zahrady, Mariánskou loukou, kolem Kocandy a zpět přes nový most, Labské nábřeží a po Tyršově mostě zpět na Smetanovo nábřeží.

Sokolský běh republiky

Sokolský běh bude také v Terezíně, na fotbalovém hřišti se začíná už v 10:30 a pořadatelé slibují bohatý doprovodný program – střelbu ze vzduchovky nebo z luku, skákací hrad, kolotoč, houpačky, historická kovárna, vojáci v dobových uniformách. Starty výstřelem z děla a další …

Také Mšené-Lázně pořádají od 12:30 Sokolský běh republiky a ve 13:00 startuje tento běh i v zámeckém parku v Libochovicích. Možná, že i u vás se poběží na počest republiky...

Vznik samostatné republiky si připomenou i v Duchcově lampionovým průvodem od 17:00 u rybníka Barbora. V čele průvodu půjde dechová kapela Krušnohorka. Po návratu zpět před kostel bude připravená zábava pro děti – písničky a soutěže o drobné ceny. Večer uzavře ohňová show Radima Lůžka.

Turistická lávka na Šébru přes Stožecké sedlo v Lužických horác

V Jiřetíně 28. října slaví také most spojující kraje – jde o turistický pochod Hurá přes Šébr a setkání turistů Ústeckého a Libereckého kraje. Nebude chybět občerstvení, country hudba a další program. Začátek ve 14:00.

Spustit audio