Ústecký kraj podpoří obědy pro děti. Přihlásí se také do projektu ministersterstva práce

Školní obědy zdarma budou, i když nebudou
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Školní obědy zdarma budou, i když nebudou
0:00
/
0:00

Ústecký kraj podpoří stravování dětí ve školách. Shodli se na tom krajští zastupitelé. Odhlasovali dar 900 000 korun organizaci Women for Women.

Vedle toho se kraj také připojí k dotacím od Ministerstva práce a sociálních věcí. To zajišťuje obědy pro děti z rodin v hmotné nouzi.

„Je tam podmínka pouze hmotná nouze. Ti lidé musí být dlouhodobě evidovaní a pobírat hmotnou nouzi na to, aby jejich děti mohly dostat ve škole oběd. Myslím si, že by ho měly dostat i děti rodičů, kteří chodí do práce, ale jsou třeba samoživitelé,“ představil svoje důvody pro odmítání ministerské dotace na obědy pro děti náměstek ústeckého hejtmana Martin Klika z ČSSD.

Podle zastupitele Jana Richtra z hnutí ANO by se ale kraj měl o takovou dotaci na školní obědy zajímat.

Ministerstvo práce a sociálních věcí rozděluje z evropských dotací peníze na obědy pro děti, jejichž rodiče pobírají dávky v hmotné nouzi.

Školní jídelna (ilustrační foto)

Krajští zastupitelé ale primárně jednali o daru pro organizace Women for Women. Podle materiálu měl dát kraj na školní obědy 900 000 korun. Už teď přitom organizace podporuje v kraji stovky dětí.

K dnešku v Ústeckém kraji podporujeme zhruba 900 dětí ze 70 základních škol, a ta celková částka 3,6 milionu korun,“ uvedla na jednání krajského zastupitelstva Jana Skopová z organizace Women for Women.

Dar ve výši 900 000 korun nakonec zastupitelé po téměř dvouhodinové debatě schválili. Vedle toho se ale bude kraj ucházet také o zmíněnou ministerskou dotaci na obědy pro znevýhodněné děti ve školách a školkách.

„Se skřípěním zubů, ale s podmínkou, že mi uložíte, abychom zajistili změnu podmínek v rámci další výzvy tak, aby ten okruh příjemců byl rozšířen o další děti těch rodin,“ Uvedl na jednání zastupitelstva náměstek ústeckého hejtmana Martin Klika z ČSSD s odkazem na své předchozí vyjádření, kdy chce, aby na obědy dosáhly i děti z rodin, které nemají peněz na zbyt.

Ministerstvo plánuje vypsat novou výzvu na jaře, a pokud se kraj skutečně do ministerského programu zapojí, dostanou školy peníze na obědy pro znevýhodněné děti od příštího školního roku.

Spustit audio

Související