Ústecký kraj nebude mít od 1. ledna vlastní leteckou záchrannou službu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Letecká záchranná služba - vrtulník

Ústecký kraj bude od 1. ledna 2017 bez vlastní letecké záchranné služby. Ministerstvo zdravotnictví letos vyhlásilo soutěž na nového provozovatele, a i když už je známá firma, která by měla v Ústeckém kraji létat, ministerstvo s ní nemůže podepsat smlouvu.

Leteckou záchrannou službu měla od 1. ledna zajišťovat v Ústeckém kraji slovenská společnost ATE. Ta totiž vyhrála výběrové řízení ministerstva zdravotnictví. Kvůli napadení soutěže neúspěšným zájemcem o provozování letecké záchranky v kraji teď nemůže ministerstvo s vybranou firmou podepsat smlouvu.

Dočasně by měly v Ústeckém kraji létat posádky z tří sousedních krajů. „Hlavně by měla být zajišťována z Prahy, Šluknovský výběžek z Liberce a z Plzně Žatecko a Podbořansko a východní část Chomutovska,“ vysvětluje komunistický hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Podle toho, co dnes zmínil hejtman Oldřich Bubeníček, má jít o řešení na několik týdnů. Chtěl by, aby bylo jasno do konce ledna. Podobně se vyjádřil dnes už bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD.

Nejčernější scénář? Až tři měsíce, pak týdny příprav

Vše teď závisí na tom, jak rychle rozhodne o námitce na výběr nového provozovatele antimonopolní úřad. Ten má v prvním stupni řízení na rozhodnutí 60 dnů. I potom se ale může kdokoliv odvolat a lhůta by se tak dál prodlužovala až na 3 měsíce.

Vybraná firma ale ani pak nebude moci začít hned v Ústeckém kraji létat. Další čas totiž budou potřebovat ústečtí letečtí záchranáři na seznámení se s novým strojem.

„Pokud chceme zajistit alespoň ten základ, tak můžeme mluvit o týdnech. My se, alespoň za zdravotnickou záchrannou službu, pokusíme připravit v týdnech,“ vysvětlil před časem Petr Bureš z krajské záchranky.

Záchranáři si totiž musí zvyknout na jiný stroj a například si i nacvičit starty nebo slaňovaní s novými piloty.