Ústecký kraj: Nadcházející víkend přeje vínu, Slovanům a loučení s létem

21. září 2023

Co vás o víkendu v Ústeckém kraji čeká? Tak třeba Slovanský den na zámku v Pětipsech, oslava sklizně v Archeoskanzenu v Březně u Loun, vinobraní ve Velkých Žernosekách a v Kadani, výstava Člověk v přírodě v Lounech, loučení s létem u jezera Milada, Popelka v Severočeském divadle nebo Jiřinková slavnost na zámku Velké Březno…

Sobota 23. září

Vokální kvarteto Bohemia Voice pořádá v sobotu prožitkový koncert Narozeninová rovnodennost v magickém prostoru nedostavěného chrámu v Panenském Týnci. Na programu jsou krom dalšího skladby Ennia Morriconeho nebo filmové hity. Program doplní videa z dílny Czech Vibes, vytvořená na míru jednotlivým písním. Začátek koncertu je ve 20 hodin.

Panenský Týnec

Podzimní rovnodennost uctí Slovanským dnem také na zámku Pětipsy na Chomutovsku. V 10 hodin začne pestrý program – vystoupení dětí, šermíři, divadlo, v 16 hodin to bude Slovanský rituál, slosování tomboly a v 18 hodin vše uzavře ohnivá show.

Archeoskanzen v Březně u Loun zve 23. září od 10 do 17 hodin na Bronzový kvaš aneb Rozloučení s létem a oslavu sklizně. Pro zájemce budou přednášky věnované době bronzové, pro všechny pak ukázky řemesel té doby, pletení na rámu, výroba ozdob, lukostřelba, pečení placek a nebude chybět oheň k opékání.

V sobotu v 10:00n začíná Svatováclavské vinobraní ve Františkánském klášteře v Kadani. Program doprovodí tradiční cimbálovka. Hudba bude znít i na vinobraní ve Velkých Žernosekách a bude tady všechno, co k vinobraní patří – vedle živé hudby taky burčák, průvod s Bacchem, dražba hroznů a krom dalšího i finální ohňostroj u přívozu.

Klášter Osek

Poděkování za úrodu pořádá v sobotu od 13 hodin Cisterciácký klášter v Oseku, tady se bude ochutnávat domácí produkce a taky se bude soutěžit o nejlepší koláč.

Ukončení cyklosezóny na Labské stezce se odehraje v Cyklokempu Loděnice, a to už od 10:00. Čeká na vás den plný soutěží a her. V 10.45 navíc startuje u přístaviště v Libochovanech společná cyklojízda.

Tradiční výstava Člověk v přírodě – řemesla a kreativita na vás čeká 23. září v době od 9 do 17 hodin na výstavišti v Lounech. Na své si přijdou zahrádkáři, chovatelé, rybáři, akvaristé a další koníčkáři, ale také milovníci dobrého jídla a pití. Dnes bude součástí programu i tzv. Voříškiáda – přehlídka psů tajuplných plemen.

Neděle 24. září

Tradiční výstava Člověk v přírodě – řemesla a kreativita na vás čeká v době od 9 do 17 hodin na výstavišti v Lounech. Na své si přijdou zahrádkáři, chovatelé, rybáři, akvaristé a další koníčkáři, ale také milovníci dobrého jídla a pití. Dnes bude součástí programu i krajská výstava psů. K vidění budou zástupci všech našich sedmi národních plemen – například Český fousek, Pražský krysařík, Československý vlčák a další. Kromě toho se účastní i řada plemen jiných, zahraničních.

Jezero Milada

S létem se můžete rozloučit v neděli u jezera Milada v Chabařovicích, od 14 do 18 hodin tu bude zábavné odpoledne pro celou rodinu s dětskou show Alenky Skalové a Zdeňka Lukesle, různé atrakce, ukázky Integrovaného záchranného systému, lety vrtulníkem, soutěže o pěkné ceny…

Litoměřičtí a ústečtí turisté pořádají ve spolupráci s městem Litoměřice, obcemi Hlinná a Malečov turistický pochod na rozhlednu Varhošť, aby si tak připomněli 50 let její existence.
Můžete si vybrat, odkud vyrazíte – jestli z Litoměřic, Sebuzína nebo Malečova. Pro méně zdatné turisty a děti je připraven i zvláštní autobus, která je ještě víc přiblíží k cíli. 

Divadlo rozmanitostí v Mostě zve na mimořádný koncert – Fishbacher hraje Beatles. Americký klávesista Walter Fishbacher přizval českého kontrabasistu Petra Dvorského a německého bubeníka Ulfa Strickera a na podzimním evropském turné nabízejí jazzové úpravy písniček od Beatles. Začátek koncertu v 19 hodin.

Zámek Velké Březno

Po celý víkend se na zámku ve Velkém Březně koná akce Zámek v květech aneb Jiřinková slavnost. Při prohlídkách uvidíte na 60 nejkrásnějších druhů jiřin, poslední prohlídka začíná v 17 hodin.

Lesní kavárna Kafáč v Bílině pořádá tradiční Nedělní kafáč – malý multižánrový hudební festival – dnes od 15 hodin vystoupí skupiny Točílas, Holborn Stereo a Brigita a Štěpán.

A co by to bylo za neděli, kdyby chyběla pohádka – tentokrát vás pozveme na  baletní podobu Popelky v ústeckém Severočeském divadle. Nechte se okouzlit podmanivou hudbou krále valčíků Johanna Strausse mladšího a výkony tanečníků.

Spustit audio