Ústecký kraj láká o víkendu na vinobraní, babí léto, Dny evropského dědictví i 1/2maraton

15. září 2022

Na co se můžete tento víkend v Ústeckém kraji těšit? Například na Babí léto na Kyselce v Bílině, Vinobraní v Litoměřicích nebo 1/2maraton v Ústí nad Labem. Pokračují ale také Dny evropského dědictví a v nabídce jsou i další zajímavé akce.

Sobota 17. září

Folk, country a bluegrass budou znít v sobotu od 12.30 na koupališti v Bílině. Letošní festival Babí léto na Kyselce ozdobí Robert Křesťan a Druhá tráva, Ivo Viktorin trio, Tomáš Matonoha a další.

Vinobraní 2012  Litoměřice - s ohňostrojem

V 10 hodin začíná v Domě kultury v Litoměřicích slavnost sklizně vína – slavné Litoměřické vinobraní. Chystají se degustace vína, burčáku a různých pochoutek, chybět nebude bohatý kulturní program – například v 15.30 bude koncert Adama Mišíka, na programu jsou vystoupení Pepy Vojtka nebo skupin Děda Mládek Illegal Band, Voice a dalších, bude i ohnivá show Luminas, hry pro děti i historické scény.

Ústí nad Labem žije v sobotu během – koná se tam totiž 12. ročník Mattoni 1/2Maratonu. Závodit budou nejen profesionálové, ale i rodiny s dětmi v rámci DM rodinného běhu nebo amatérští běžci. Chybět nebude ani doprovodný program.

Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem 2018

Archeologický skanzen Březno u Loun vás 17. září zve na kvaš, což je oslava podzimní rovnodennosti. Uvidíte, jak vypadalo zemědělství pravěku, dožínky, ukázky pravěkého vaření, připravený je i program pro děti a workshopy. Vstupné dobrovolné.

Pod názvem Miniaturní muzejní noc se v Chomutově skrývá velká akce. Muzeum bude mít po celou sobotu zdarma otevřeny téměř všechny své stálé expozice a aktuální výstavy. Na návštěvníky čeká například workshop k tématu miniatur s možností vyzkoušet si restaurátorské přístroje nebo tajemné prohlídky kostela a sklepení při dobové hudbě.

Dny evropského dědictví slaví i v Žatci. Uvidíte živé obrazy z historie žateckých památek. Otevřeno bude celkem devět žateckých dvorků, tři kostely a tři budovy Regionálního muzea v Žatci s aktuálními výstavami. V Děkanském kostele bude znít varhanní hudba v podání Miroslava Rysky.

Regionální potravina Ústeckého kraje - mléčné produkty Jakub Laušman, Držovice

To ale zdaleka není vše. V rámci akce Porta Aperta se otevřou brány téměř osmdesáti řemeslných dílen a farem po celé České republice. Připojí se k ní také dva ateliéry v Dolním Poohří – dílna Skloart manželů Kantových v Lubenci a ateliér Eiwan v Evani u Libochovic. Práci se sklem a kamenem si můžou návštěvníci vyzkoušet. Otevřeno je od 10 do 17 hodin.

V sobotu večer také pokračuje hudební festival Lípa Musica v kostele sv. Kryštofa v Kryštofově Údolí koncertem libereckého dětského sboru Severáček.

A nezapomeňte, že v rámci Dnů evropského dědictví je o víkendu pro návštěvníky otevřena spousta zajímavých objektů, které tak úplně běžně přístupné nejsou. Mezi nimi například i Wolfrumova palácová vila v ulici Na Schodech v Ústí nad Labem, kde sídlí Český rozhlas Sever – tak přijďte „pobejt“!

Neděle 18. září

Český rozhlas Sever, bývalá Wolfrumova vila

V neděli od 10 do 16 hodin si můžete prohlédnout vilu Českého rozhlasu Sever v Ústí nad Labem. Přijďte se k nám podívat – uvidíte výstavní prostory bývalé vily rodiny Wolfrumů a seznámíme vás i s historií budovy.

V Ústí nad Labem se toho ale v rámci akce Dny evropského dědictví nabízí víc – můžete udělat takovou okružní túru. Mezi 13. a 15. hodinou to budou komentované prohlídky Činoherního studia s hercem Janem Plouharem. Už od 9 hodin poběží prohlídky Severočeského divadla (začátek poslední prohlídky je ve 13 hodin), dále můžete navštívit Parní vodárnu na Střekově, a to v době od 10 do 16 hodin, nahlédnout můžete i do Obřadní síně Palácové vily Ignatze Petschka v Churchillově ulici a od 10 do 16 hodin můžete navštívit také zámek Trmice.

Zámek Duchcov

Také se můžete vypravit do Klášterce nad Ohří a užít si komentovanou prohlídku hradu Šumná – dozvíte se víc nejen o historii hradu, ale i zajímavosti z geologie.

Zámek Duchcov pak v neděli nabízí prohlídky valdštejnských sklepení, začátky prohlídek jsou v 10, ve 12:30 a v 15 hodin.

Židovská hudba a klezmer pro violoncello, tak se jmenuje koncert v úštěcké synagoze. Je to připomínka židovské komunity v Úštěku a holocaustu. Na violoncella hrají Dominika Weiss Hošková a Jiří Hošek. Začátek je 18. září v 16 hodin.

Kdo tvrdí, že švestky mají být ukryté v buchtách,tak ho teď určitě vyvedu z omylu

Ještě přidáme vernisáž výstavy Cyril Bouda – Mistrovství ilustrace v galerii Emila Juliše v Černčicích u Loun. K vidění budou originály ilustrací například k Andersenovým pohádkám nebo k Čapkovým Apokryfům, začátek vernisáže je v 16 hodin, výstava potrvá do března příštího roku a návštěvu si pak domluvte telefonicky v černčické galerii.

Na závěr sladkou – švestkovou tečku: v Klubu Efko v Duchcově bude od 15 hodin Švestkiáda. Jde o amatérskou kulinářskou soutěž – soutěžit můžete i vy – třeba s buchtami, knedlíky či povidly.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...