Ústecký Hraničář zve na proměnlivou výstavu „Jak si rozumět?“. Každý měsíc na ní uvidíte něco jiného

16. březen 2017
Ústecký Hraničář proměnlivou výstavu „Jak si rozumět?“

Veřejný sál Hraničář v Ústí nad Labem zahájil novou výstavu. Věnuje se tomu, jak spolu lidé komunikují a nese název „Jak si rozumět?“. Ať kulturně, místně nebo jazykově. Tato výstava navíc přináší do Galerie Hraničář nový prvek – bude se neustále měnit.

Návštěvníci tak uvidí až do půlky července každý měsíc pokaždé něco trochu jiného. S tématem expozice budou spojené i další akce – například tematicky zaměřené filmy, workshopy nebo diskuze.

Hraničář se inspiruje tématy Muzea hygieny v Drážďanech, se kterým loni začal spolupracovat. Snaží se je přitom nekopírovat, ale pojímat z jiného úhlu pohledu, který je nám bližší.

Stejně je to i s mezilidským porozuměním - vysvětlil redaktorce Gabriele Hauptvogelové architekt výstavy Richard Loskot.

„Zní to sice jednoduše, ale to, co v současnosti prožíváme, je velice složité. Žijeme v mediální době a tolik informací, kolik naše prababičky zpracovávaly celý život, my zpracujeme za týden… A kdo se v tom má vyznat? Prorůstá to do našich životů, do našeho města, které je obalené reklamami…“ uvedl Loskot.

Ústecký Hraničář proměnlivou výstavu „Jak si rozumět?“

Na tyto a podobné otázky by mělo návštěvníkům odpovědět zatím skoro prázdné první patro galerie. Vévodí mu velký kulatý stůl a na stěnách je jen pár velkých piktogramů používaných na sociálních sítích.

Právě tam budou od dubna tvořit tři umělci – Magdaléna Gurská, Lukáš Pokorný a Tomáš Lumpe. K nim se vždy na měsíc připojí odborníci z různých oborů.

„Bude to sociolog, architekt, nebo třeba fotograf… Jde o odborníky, kteří pracují s médii a zabývají se tím, jak globální mediální platforma ovlivňuje náš jazyk a naši každodenní komunikaci… je to i rychlosti naší doby a o tom, jak sdílením obsahu našich životů na sociálních sítích ztrácíme část svého soukromí, a jak této skutečnosti někdo může zneužít,“ vysvětluje kurátorka Martina Johnová.

Dalším tématem, které budou umělci s odborníky zpracovávat, jsou tak zvané „fake news“ – tedy dezinformace.

V úterý a ve čtvrtek se do výstavy mohou zapojit i návštěvníci

Zapojit se každé úterý a čtvrtek odpoledne mohou i návštěvníci. Barevné provázky diváky zavedou do dalšího patra, hned na schodech si mohou sednout a podívat se na video Jiřího Žáka.

Další díla popsal Richard Loskot: „Upoutá obrovská fotografie německého autora Markuse Drapera. Už podle telefonu na ní člověk pozná, že jde o starší fotografii, už z konce 90. let minulého století. Působí na nás jako stará věc, a přitom je to vlastně nedávno… I tak si můžeme uvědomit rychlost t doby.“

Za velkoformátovou fotografií běží opět film. Návštěvník se tam může posadit na sedačky z palet a polštářů a v klidu se zamyslet nad dílem Tomáše Svobody. Také tuto část výstavy budou všichni tři autoři až do jejího konce obnovovat.

Výstava „Jak si rozumět?“ potrvá až do 15. července 2017.