Ústecký a Karlovarský kraj požadují v kauze ROP Severozápad po obžalovaných půl miliardy korun

20. říjen 2021 15:55
Informace ze severu Čech
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Soud (ilustrační foto)

V kauze údajných machinací s dotacemi na dotačním úřadu ROP Severozápad pokračoval 20. října soud se čtením rozsáhlé obžaloby. Kvůli velkému počtu obžalovaných a jejich obhájců projednává krajský soud případ ve velké síni okresního soudu v Litoměřicích. Podle státního zástupce mělo 27 obžalovaných ovlivnit dotace za víc než 14 miliard korun.

Došlo k poskytnutí dotací na realizaci všech výše uvedených projektů v celkové výši přes 14 miliard korun,“ uvedl v závěru přednesené obžaloby státní zástupce Tomáš Minx.

O náhradu škody se přihlásila Česká republika prostřednictvím ministerstva financí. „Částka přesahuje 12 miliard,“ upřesnil jeho zástupce Jiří Straka.

Další stovky milionů korun pak po obžalovaných požaduje Karlovarský kraj. „Je to přes 307, 8 milionu korun na úhrn části celkové plošné korekce. Dále pak přes 66,8 milionů korun přímé škody,“ shrnul jeho zástupce Jan Kolár.

Jako poškozený se do řízení připojil i Ústecký kraj. „Je to rámcově částka 133 milionů korun. Jedná se v zásadě o částku, kterou se Ústecký kraj podílel na financování projektů, u kterých je tady v této obžalobě kladeno za vinu, že v nich obžalovaní měli zasáhnout do procesu toho hodnocení,“ vysvětlil právní zástupce Šimon Vochozka.

Částka je oproti Karlovarskému kraji nižší. Ústecký kraj totiž do škody nepromítnul peníze, které musel za chyby v projektech zaplatit.

„Tady se asi v tom názoru s Karlovarským krajem neshodneme – je to jejich právo to přihlásit, my jsme k tomuto kroku nepřistoupili,“ dodává Vochozka.

Podle obžalovaných je škoda pouze imaginární a nemohla být objektivně způsbena

Bývalý starosta Chebu za ČSSD a někdejší náměstek hejtmana Karlovarského kraje Petr Navrátil způsobenou škodu vylučuje: „Ta škoda je imaginární. Koneckonců všichni v Ústeckém i Karlovarském kraji projekty používáme – chodíme po opravených náměstích, vidíme zrekonstruované parky, nové vlakové jednotka a autobusy pořízené z ROP Severozápad. Ta škoda je v podstatě pouhým součtem jednotlivých projektů.“

Podobný názor má i jeho obhájce Jiří Schüller: „Nemohla objektivně být způsobena – všechny ty projekty, které byly vysoutěženy, stojí a fungují. Nikde nikdo nehledá ani jedinou korunu.“

Hlavní líčení bude v kauze ovlivněných dotací pokračovat v příštím týdnu, kdy má soud v plánu první výslechy obžalovaných.

autor: Jan Bachorík
Spustit audio

Související