Ústecká zoo slaví chovatelský úspěch – šest mláďat surikat v jednom vrhu

31. červenec 2021

Neobvykle početný vrh surikat zaznamenala ústecká zoo. Obvykle se rodí mezi třemi až pěti mláďaty, v ústecké zoo jich letos ovšem přibylo rovnou šest.

V útlém věku mláďata pobývají pouze v norách, vylézat ven začínají až ve čtvrtém týdnu svého života. V současné době jsou malé surikaty asi dvouměsíční, a tak si je návštěvníci zoo už mohou prohlédnout, prozradil mluvčí zoo Matěj Kynšt.

Surikaty jsou africké drobné šelmy, které se živí červy, hmyzem a masem. Zajímavý je jejich způsob obrany proti predátorům. Alespoň jedna ze skupiny surikat stojí na stráži na vyvýšeném místě a na zadních nohou vyhlíží hrozící nebezpečí. Jakmile zbystří nějakou hrozbu, pískáním upozorní ostatní ve skupině. Společně se pak běží schovat do vyhrabaných nor.

Díky tomu, že žijí v oploceném výběhu, nemusí se ústecké surikaty bát větších šelem, jejich jediným predátorem tak zůstali dravci, kteří na ně mohou zaútočit ze vzduchu.

Tato 30 centimetrů malá zvířátka mají překvapivě velkou jedovou rezistenci. Jsou proto schopné ve skupině ulovit i jedovatého hada nebo štíra.

autoři: Veronika Králová , Magdalena Trajerová
Spustit audio

Související