Ústecká zoo se chystá na odjezd orangutanice Ňuninky do Francie

16. září 2022 14:24

Ze zoologické zahrady v Ústí nad Labem se po nedávném odchodu slonice Delhi odstěhuje další zvíře – orangutanice Ňuninka. Také ona zamíří do Francie, konkrétně do zoo Beauval, zhruba 220 kilometrů jihozápadně od Paříže. Na převoz se už připravuje celý tým i samotné zvíře.

Do Francie bude Ňuninka cestovat v na míru vyrobené bedně.

Do transportní bedny ani není nutné poodle chovatelky Ňuninku lákat

„Je velice bytelná, je z kovu, takže by ji poškodit neměla. Je průchozí, se dvěma východy – jedna dvířka se otevírají nahoru, druhá do boku. Je tam i šuplík, do kterého se dává kočkolit, který zachytí výkaly a moč během transportu. Přes ty mříže jí můžeme samozřejmě podávat podávat potravu i ji napájet,“ popisuje hlavní zooložka Petra Padalíková.

Na cestě v bedně stráví orangutanice z ústecké zoo zhruba 13 hodin. „Kdybychom neměli tady ten nakládací bod, tak bychom jí museli před nakládkou uspat – tomu jsme se snažili vyhnout,“ dodává Padalíková.

S Ňuninkou už se seznámila i její budoucí chovatelka Manon Lassalle. Podle ní je roztomilá a přijala ji dobře – už si na sebe zvykly. Osamělá samice je podle ní šťastná, když má kolem sebe lidi. Předpokládá také, že si s dalšími zvířaty v novém domově bude Ňuninka rozumět.

Francouzská chovatelka i ústečtí zoologové doufají, že se orangutanici pocházející z volné přírody podaří ve Francii odchovat mládě.

Spustit audio

Související