Ústecká nemocnice má jako první v Česku přístroj, který rozloží ledvinové kameny na písek

29. srpen 2016

Místo několika dní stráví pacienti s ledvinovými nebo močovými kameny v nemocnici v Ústí nad Labem jen pár hodin. Umožní jim to nový přístroj, zatím jediný v České republice. Rentgen nebo ultrazvuk namíří zvukové vlny přímo na kámen. To vše bez jediného vpichu nebo řezu.

„Rázové vlny prochází tělem pacienta, aniž by poškodily okolní tkáně. Zaměřují se přímo do toho kamene, který se rozpadne na písek nebo na drobné fragmenty, které pak pacient vymočí,“ říká zástupce přednosty kliniky urologie a robotické chirurgie Marek Broul a dodává: „Pacient přitom cítí jen takové bodání, jako by se ho někdo dotýkal tupým koncem jehly.“

Přístroj zvládá rozbít ledvinové a močové kameny do velikosti dvou centimetrů, u větších kamenů se doporučuje jiný typ léčby.

Nejčastěji za lékaři přicházejí lidé právě s malými kameny. Od května už tento nový přístroj pomohl skoro 130 lidem. Ročně mají na urologii 400 až 700 pacientů.

160826_pristroj 15.JPG

Podle primáře jednodenní chirurgie Josefa Liehneho je příčinou vzniku kamenů hlavně špatný pitný režim.

„Ti, kteří hodně jedí maso, živočišné bílkoviny, uzeniny, kteří se přejídají, ti mohou mít vyšší hladinu kyseliny močové, z které se udělá kámen. Na prvním místě je to otázka správného pitného režimu. I po léčbě, jako prevence recidivy.“

Nový přístroj, takzvaný „drtič kamenů“, pořídila Krajská zdravotní za skoro 9 milionů korun i s pětiletým pozáručním servisem.

autor: hau
Spustit audio