Ústecká knihovna nabízí návštěvníkům přehlídku knižních rarit

30. září 2013

Své poklady dnes (30.9.) ukáže Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem. Knihovnice Zdenka Andree vybrala zhruba 50 zajímavých knih. Je mezi nimi třeba knížka velká jako pětileté dítě nebo kniha, která se vejde do krabičky od sirek.

„Konkrétně ta největší měří metr na výšku a v kontrastu s tím tu máme nejmenší knížku, která měří 2,5 x 3,2 cm - tu si můžou i přečíst. Na tu nejmenší knížku ale možná budeme potřebovat i lupu, ne? Není na ni potřeba lupa. Je vytištěna tak, že ten, kdo skutečně nemá špatný zrak, tak ji přečtou. Co je to za titul? Je to knížka o lidských právech v EU, je to takový spíš suvenýr...“ vysvětluje knihovnice.

Zdenka Andree ale vybrala další knihovnická "NEJ" - třeba nejstarší knihy ze 16. století, nejkrásnější bibliofilie i faksimile prastarých rukopisů a tisků.

„Knížky se půjčují pouze prezenčně ve studovně. Pravda je, že k těm nejstarším je potřeba mít nějaký důvod. Konkrétně třeba Mattioliho herbář je možné si půjčit v jiné podobě, než v té úplně nejstarší,“ dodává Andree.

Vidět knihovnické skvosty i s komentářem Zdenky Andree můžete 30. září v 16:00 ve vědecké části knihovny v ulici velká hradební. Další možnost budete mít ve středu 2. října.

autor: hau
Spustit audio