Unikátní věnce a voničky Marie Skrežinové

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Krojový věnec

Neexistuje asi na trpělivost náročnější lidové řemeslo, než je ruční výroba krojových věnců a vonic. Marie Skrežinová ze Zlechova na Uherskohradišťsku je poslední tvůrkyní v ČR, zabývající se výrobou jednotlivých textilních lístečků a jejich následným skládáním do květin a vázáním do vonic a věnců.

Ovládá tvarosloví a barevnost ve většině obcí Uherskohradišťska, Kyjovska, Strážnicka, Brněnska, Hané, na severní Moravě, na Podluží, na hanácko-slováckém pomezí, dodávala doplňky také do Čech a na Slovensko.

Krojová vonice

Je mistryní v oboru, který je dnes ohrožen zánikem, avšak bez jejích výrobků si nedokážeme představit slavnostní kroje na Slovácku ani v dalších regionech České republiky.

Za svou práci získala v roce 2008 ocenění ministra kultury ČR Nositel tradice lidových řemesel. Vydali jsme se za tajemstvím vzniku překrásných květin, které nevoní, ale o to víc zdobí.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...