Umělecká díla budapešťské galerie zachránil mostecký rodák J. K. Beer

11. březen 2022

Tentokrát vydání Sousedů otevíráme informací, že k dlouhé řadě organizací, které chtějí pomoci lidem trpícím kvůli ruské invazi na Ukrajinu, se připojil také Česko-německý fond budoucnosti.

Jak fond oznámil minulý týden, pozměnil své programy podpory tak, aby je bylo možné využít pro pomoc Ukrajině.

Jak už pravidelní posluchači vědí, každý měsíc se také vydáváme do rozhlasového archivu. Ani březen není výjimkou. Tentokrát jsme vybrali povídání s režisérem Václavem Wassermanem z roku 1964 o první filmové adaptaci Švejka.

V druhé části pořadu pak připomeneme vynikajícího restaurátora, mosteckého rodáka Josefa Konstantina Beera, který zachránil sbírky budapešťské galerie. Na závěr si pak povíme něco o tom, jak se v Německu chystají změnit právní kvalifikaci jízdy načerno.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...