Uhelná elektrárna v Počeradech ani po zrušení výjimky množství vypouštěné rtuti do ovzduší nesnížila

7. únor 2025 10:12

7. února je to půl roku od zrušení výjimky týkající se emisí rtuti v elektrárně Počerady na Mostecku. Výjimku zrušil Krajský soud v Ústí nad Labem. Podle ekologických aktivistů ale zařízení stále vypouští do ovzduší až čtyřnásobek povolené normy.

Krajský soud v Ústí nad Labem zrušil jen výjimku týkající se pouze emisí rtuti. Nezrušil celé integrované povolení, které je k provozu elektrárny nutné.

„V povolení provozu teď nejsou stanoveny žádné emisní limity pro rtuť. Elektrárna Počerady tedy není provozovaná v rozporu s podmínkami povolení provozu. Aby byl provozovaná v souladu se směrnicí o průmyslových emisích, je nutné dokončit správní řízení,“ vysvětluje mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí.

Elektrárna žádné předpisy neporušuje

Toto správní řízení se týká výjimky na vyšší emise rtuti. Podle mluvčí krajského úřadu Magdaleny Fraňkové o ni skupina Sev.en Česká energie požádala ještě před tím, než soud rozhodl.

„Krajský úřad nyní vede součinné řízení o stanovení emisních limitů pro rtuť a o udělení výjimky z těchto limitů. Žadatel má lhůtu do konce února na dodání požadovaných aktualizovaných podkladů, na základě kterých pak krajský úřad rozhodne o udělení či neudělení výjimky,“ přiblížila Fraňková.

Že elektrárna neporušuje žádné předpisy potvrdila i mluvčí společnosti Sev.en Česká energie Eva Maříková.

Ekologové chtějí vědět, kdy provoz elektrárny skočí

Ekologickým aktivistům z hnutí Greenpeace a Hnutí Duha se zdá řízení u krajského úřadu zdlouhavé – podali proto stížnost k Evropské komisi.

Pokud se do nového integrovaného povolení podaří vložit datum, do kdy bude elektrárna Počerady spalovat uhlí, mohl by spor aktivistů se společností Sev.en skončit.

„Ta elektrárna, pokud tedy má dostat ještě nějakou výjimku, by měla dostat jen výjimku na dožití. Případně by pak měl následovat rozsudek soudu o omezení emisí, nebo o zavření toho provozu úplně. Pokud to bude opravdu jen výjimka na dožití, tak si myslím, že by to mohlo skončit,“ uvedl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek. S tím souhlasil i Jiří Koželouh za Hnutí Duha.

Jak celá věc dopadne, by mohlo být jasné zhruba v polovině tohoto roku.

autor: Jan Beneš
Spustit audio

Související