Učňů v Libereckém kraji ubývá i přesto, že je o řemeslníky poslední dobou velký zájem
Blíží se poslední den pro podávání přihlášek na střední školy a učební obory. Rodiče deváťáků i samotné děti proto přemýšlejí, kam dál. Šperkaři, kamenáři, zlatníci, krejčí… Nejen tyto řemeslné obory mizí - často o ně není zájem. A to přesto, že se tito řemeslníci mohou v budoucnu dobře uplatnit. Platí to i pro hodináře, přitom mechanická hodinařina zažívá zejména v západní Evropě výrazný boom.
Kousek od nás, na druhé straně Krušných hor, ve slavném hodinářském centru saském Glashutte, zažívají hodináři obrovskou renesanci.
I na severu Čech byla kdysi řada hodinářských výrobních podniků. Dnes lze hodinařinu studovat už jen v Jihlavě, kde udržují tradici někdejšího učiliště v Polné.
Podobně ohrožená jsou i další řemesla. V Libereckém kraji je například na Střední škole gastronomie a služeb v Liberci jedna z posledních možností, kde studovat klasickou krejčovinu. Ubývá i zlatníků a šperkařů, kteří jsou doma v Českém ráji. A přitom stále platí, že řemeslo má zlaté dno!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.