Turisté v Mostě vytvořili síť nových turistických tras na katastru města

1. duben 2021 13:21

Obejít Most! Tak se jmenuje nová iniciativa Klubu českých turistů v Mostě. Vedení organizace přišlo v době zákazu cestování mimo okres s nápadem, jak vyrážet na turistické výšlapy a přitom neporušit vládní nařízení. Vznikla tak čtveřice nových turistických tras po obvodu města. Nabízí jak prohlídku zapomenutých památek, tak neobyvklé vyhlídky.

„Částečně se jde po cyklostezkách, částečně je to vymyšlené,“ popisuje nové trasy s názvem Obejít Most! předsedkyně mostecké organizace Klubu českých turistů Ivana Jelínková.

Když vláda přišla s nařízením o zákazu cestování mimo okres i mimo město, vyrazila na nové trasy, aby je následně pospojovala a zanesla do map.

„Vymyslela jsem čtyři trasy, je to ale možné rozdělit na mnohem víc tras, pokud se třeba přidají rodiče s dětmi. Zdatný turista to zvládne na dvakrát. Jsou dlouhé 10 až 12 kilometrů, náročné průměrně,“ shrnuje Jelínková.

O existenci některých míst v Mostě ví jen málokdo

Lidé podle ní vyráží na výlety dál od domova, v případě Mostu do Krušných hor nebo do Českého středohoří. Málokdy se ale vydají kolem svého města. Při procházení nových tras přitom lidé objeví Most i z jiných pohledů, než jsou ty už známé.

„Z vrcholu Špičáku je krásný pohled na Most. Když město obcházíte, vidíte nejen Most, ale i třeba Krušné hory nebo České středohoří, z různých úhlů. A někdy máte pocit, že máte některé kopce téměř nadosah,“ popisuje Jelínková.

Jedna z tras vede po úbočí vrchu Hněvín. Pro mnohé je podle Ivany Jelínkové velkým překvapením tamní dochovaný židovský hřbitov: „Každý, kdo tamtudy dosud šel, konstatoval, že tam nikdy předtím nebyl. Přitom je to kulturní památka – byl založen v roce 1882.“

Nové trasy už podle ohlasů na sociálních sítích prošly desítky, možná stovky lidí. Jedním z nich je Hana Rutová. Jak přiznává, samotnou by ji obcházet Most nikdy nenapadlo.

„Výlety děláme hodně, ale obvykle ne po Mostu. Prošla jsem všechny čtyři trasy. Překvapila mě ta s židovským hřbitovem, protože jsem vůbec nevěděla, že je tady ještě zachovaný. A Hořanská cesta, ty výsypky – to mě asi překvapilo nejvíc,“ vzpomíná Rutová.

Mapka s trasami je ke stažení na webu mosteckého Klubu českých turistů.

Nápad z Mostu už přejímají i turisté z okolních měst – například z Chomutova, Jirkova nebo Oseka na Teplicku.

autor: Jan Beneš
Spustit audio

Související