Tři keramičky se rozhodly navrátit zašlou slávu Levínu – bývalému centru výroby keramiky na Ústecku

5. srpen 2020 14:52

V městečku Levín nedaleko Úštěku se 130 obyvateli je v provozu hned několik keramických dílen. Tři keramičky se rozhodly se tu usadit a provozovat řemeslo, které Levín už ve středověku proslavilo.

Levín byl v minulosti široko daleko proslavený svým hrnčířstvím. Dnes se v obci keramika nejen vyrábí, ale konají se tam i jarmarky a keramická sympozia.

„Tady ať člověk vleze do jakéhokoli baráku, tak tam bývala ve středověku keramická dílna. Teď se to snažíme s Magdou a Alicí se vracet,“ přibližuje Alena Šumová a pokračuje: „Byla tady vysoce kvalitní jíl. Praxe byla taková, že když se jeho ložisko vyčerpalo, sbalily se fidlátka a šlo se dál. To už ale byla levínská keramika, i ve světě, pojmem, a tak sem úplně netradičně začali hlínu dovážet.“

Keramičky si v Levíně tzv. „nelezou do zelí“ – každá pracuje na jiném druhu keramiky, každá také pálí v úplně jiné peci.

Keramičky Alice Tomášková, Magdalena Brožová a Alena Šumová

„Mě je blízká ta technika pálení ve dřevě, v peci, to té keramice vždycky přidá další level,“ vysvětluje Šumová. Druhá keramička, Alice Tomášková, ji doplňuje: „Jedna skupina toho nádobí, které dělám, je takové ořezávané – záleží mi hodně na jednoduchosti.“ „Já se zase inspiruji tvarově i dekorem tou levínskou keramikou,“ dodává třetí z nich, Magdalena Brožová.

Kromě vlastní tvorby se tři keramičky snaží o návrat řemesla do Levína i pořádáním různých workshopů, keramických dílen a jarmarků. Ten nejbližší se na levínském náměstí koná 15. srpna.

Spustit audio

Související