Tomáš Černý – fotbalový brankář s úspěšnou zahraniční kariérou a tělocvikář z Ústí nad Labem

16. srpen 2024

„Byla to skvělá jízda. A teď chci být učitelem tělocviku,“ řekl v lednu roku 2021 ústecký rodák, fotbalový brankář Tomáš Černý, když oznamoval konec kariéry.

Narodil se v roce 1985. Do balonu začínal kopat v Jiskře Králíky, ale pro velký fotbal ho vychovala Sigma Olomouc.

Na Hané působil v letech 2001 až 2007. Odehrál tady ale jenom jeden ligový zápas proti Příbrami. Pak vyrazil do světa, kde strávil zbytek kariéry.

Nejprve zamířil na hostování do druholigového skotského týmu Hamilton Academical, se kterým vybojoval postup do nejvyšší soutěže.

V roce 2012 přestoupil do CSKA Sofia. V Bulharsku zažil horkokrevné fanoušky i finanční problémy klubu. Jako jeden z pěti hráčů v něm ale nakonec zůstal a zahrál si tu i předkolo Evropské ligy.

Potom zamířil do řeckého týmu PAE Ergotelis. Jako volný hráč se ale v roce 2015 vrátil do Skotska. Chytal za Hibernian a Patrick Thistle.

V letech 2018 – 2021 působil ve slavném Aberdeenu, kde ho ale limitovaly zdravotní problémy. Právě tady ukončil v 35 letech kvůli zranění kolene profesionální kariéru.

Tomáš Černý, který si ve Skotsku našel manželku, reprezentoval Českou republiku na dvou evropských šampionátech do 19 a 21 let.

autor: Milan Knotek
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.