Teplice se zatím o své prameny nemusejí bát. Spodní vodu budou odborníci dál odčerpávat

Teplický pramen Pravřídlo

Po 120 letech hrozilo, že Obří pramen zaplaví podzemí Teplic a poškodí tamní léčebné prameny. Odborníci se ale dohodli na dalším čerpání vody, které začalo už na konci 19. století. Jaké bude mít zvýšení hladiny spodních vod dopady, zatím jen odhadují.

„Ještě před těžbou uhlí vyvěral Obří pramen na povrch a byl velmi vydatný, za sekundu vyteklo ze země až 40 litrů teplé vody. Pro vyrubání podpovrchového uhlí ale bylo nutné vodu odčerpávat. Impulsem byl průval na dole Döllinger v roce 1879, při kterém zemřelo 21 horníků. Od konce 19. století se tak Obří pramen stále odčerpává," říká Yveta Slišková z Lázní Teplice.

„Oblast se vrací do původních poloh a teď se musí zjistit, jakým způsobem se bude ta voda chovat," popisuje situaci ředitel ústeckého Palivového kombinátu Petr Lenc. Právě Palivový kombinát se dohodl na dalším čerpáním s firmou Coal Sevices. Zatím do konce března.

„Důlní činnost byla před 15 lety definitivně ukončená. Z důvodu opatrnosti jsme tam ale stalé čerpali," vysvětluje ředitel Coal Servises Vladimír Souček.

Celá oblast už je podle Součka opět v rukou státu. Ministerstva průmyslu a obchodu a zdravotnictví teď mají připravit další postup. Tím by mohlo být rozšíření sond na Teplicku a pozvolné a řízené nastoupávání hladiny spodních vod tak, aby nedošlo k poškození budov. Spodní vody by se taky teoreticky mohly vrátit na stejnou úroveň jako na konci 19.století.

„Po každém zvyšujícím korku budou vyhodnoceny dopady a případně se navrhne další krok," dodává Petr Lenc z ústeckého Palivového kombinátu. Problémem by ale mohla být kvalita takové vody.

„Rozhodně bych po stůl nehodil variantu, že by do léčivých vod nevstoupily ředidla, která se používala. Jsou samozřejmě sanována, ale nikdo pod zem nevidí," doplňuje Oldřich Moravec z teplického magistrátu. Podobné problémy lze, podle ředitele palivového kombinátu Petra Lence, očekávat i v dalších místech Podkrušnohorského uhelného revíru s ukončenou těžbou.