Tanec polka. Vymyslela ji služka Anna Chadimová

3. srpna 1884 zemřela Anna Chadimová, provdaná Slezáková. Služka, která vymyslela tanec polka. Podle vyprávění začala na tancovačce v Kostelci nad Labem při lidové písni „Strejček Nimra koupil šimla“ provádět nezvyklé kroky. Mezi přihlížejícími byl tehdy i učitel Josef Neruda, který si nápěv poznamenal do not, a zrodila se polka. Novému tanci se zprvu říkalo maděra či nimra podle zmíněné písně. V Praze ho překřtili na polku. Nebo bylo vše jinak?

Podle druhé verze prý tanec vznikl v okolí Hradce Králové ze sympatií k polskému národnímu povstání roku 1830. Tanec se údajně vyvinul nejspíš z polského krakowiaku a byl obohacen o některé ryze české prvky.

Každopádně se polka stala jedním ze symbolů národního obrození a tradice české kultury. Díky emigrantům se polka dostala ze střední Evropy do světa a nesmrtelnost jí zajistila skladba Škoda lásky Jaromíra Vejvody. Za druhé světové války si ji přivlastnili Němci i Američané, aniž by tušili, že vznikla v Praze – Modřanech.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.