Světlík lékařský léčí nejen oči, ale i vysoký krevní tlak či kašel
Světlík lékařský, lidově ambrožka, má rád písčitou vlhkou půdu. Jeho kvítka jsou bílo-žluto-fialková. Pro léčbu se užívá nať. Je v ní spousta zdraví prospěšných kyselin, vitamín C.
Jak napovídá název byliny – světlík lékařský – využívá se při léčbě očních problémů, zánětů víček, spojivek i při únavě očí. Gely se s obsahem světlíku osvěží a zjemní citlivou pleť kolem očí.
Vychladlý odvar z natě světlíku se dá také použít k obkladům zanícených očí.
Čaj ze světlíku pomůže ale i při zánětech horních cest dýchacích, chrapotu, při hemoroidech nebo k dezinfekci poranění.
Doplňky stravy s kombinací vitamínů, minerálů a rostlinných extraktů, jako je právě světlík, podporují správnou funkci a kvalitu zraku.
Související
-
Mateřídouška nejen nádherně voní. Léčí také kašel nebo kožní problémy
Mateřídouška miluje slunce, takže se jí daří hlavně ve Středomoří. U nás ji musíte za chladných měsíců chránit. Je známou léčivkou, účinným antiseptikem už od středověku.
-
Růžová pelargonie nejen zkrášlí domov, umí i léčit – třeba revma nebo suchý kašel
Za oknem je růžová pelargonie stále královnou. My vám ji ale představíme trošku jinak – nebudeme se jen kochat její krásou, ale zaměříme se více na její listy.
-
Jalovčinky umí léčit kašel, tlumí křeče a dobré jsou i při problémech s močovými cestami
Na jehličnanu jménem jalovec obecný dozrávají jalovčinky jednou za dva roky nebo i za více let. Velikostí a barvou připomínají borůvky. Jak je užít při vaření i při léčení?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.