Svět jizerskohorských pověstí přibližuje výstava v ústeckém muzeu o díle Otfrieda Preußlera - autora Malé čarodějnice nebo Čarodějova učně

9. červen 2024

Dílo a život Otfrieda Preußlera představuje nová výstava v Muzeu města Ústí nad Labem. Rodák z Liberce se při psaní Malé čarodějnice nebo Čarodějova učně inspiroval jizerskohorskými pověstmi. Základ výstavy tvoří expozice Sudetoněmeckého muzea v Mnichově k loňskému stoletému výročí narození spisovatele. 

Do fantastického světa ho uvedla jeho babička Dora, která byla nadaná vypravěčka. Jeho otec Josef byl vlastivědný badatel a sbíral lidová vyprávění. Syn Otfried byl často přítomen tomu, když se v prostých horských boudách za svitu petrolejové lampy vyprávěly příběhy. Přiblížil ředitel Sudetoněmeckého muzea v Mnichově Stefan Planker. 

Výstava prostřednictvím ilustrací představuje sedm Preußlerových knih pro děti a jednu pro dospělé. Ústecké muzeum ji doplnilo o některé osobní věci zapůjčené spisovatelovou rodinou. Ottfried Preußler sice pocházel z Liberce, jeho rodina ale byla po válce odsunutá. Výstava potrvá v ústeckém muzeu do začátku ledna. 

Spustit audio