Sucho zasáhlo zemědělce také v Ústeckém kraji. Na některých místech nepršelo přes dva měsíce

15. květen 2025 08:51

Zemědělce v Ústeckém kraji opět trápí sucho. Chladnější a vlhčí začátek jara vystřídalo slunečné počasí beze srážek a teploty kolem 20 stupňů Celsia a ani v následujících týdnech podle předpovědi příliš pršet nebude. 

Podle některých oslovených zemědělců začíná být nastupující sucho velký problém. Počítají každý milimetr srážek a netrpělivě vyhlížejí déšť. Konkrétně u obilí se v tuto dobu tzv. nalévá zrno, získává potřebnou velikost a kvalitu a k tomu potřebuje vláhu, a ta přitom na Litoměřicku zoufale chybí.

„Máme veliké problémy i na řepkách. Možná i kvůli tomu jde cena řeky, nahoru,“ dodává ředitel ZD Klapý Otakar Šašek.

Sucho se už podepsalo na máku, který na některých polích ani nevzešel. V Klapém pak navíc bojují s hejny holubů, kteří se pustili do polí se sójou.

Zemědělci mají jen omezené možnosti, jak se suchem bojovat

Pole s řepkou nebo obilím se většinou nezalévají, v Klapém ale zkusí část polí s kukuřicí zalévat tekutinou, která vzniká v tamní bioplynové stanici.

Dalším řešením je kapková závlaha – ta se ale nepoužívá všude. Pozemky totiž musí být poblíž zdroje vody. Například pěstitelé zeleniny v okolí Bohušovic nad Ohří využívají velkoplošné závlahy. Denně takhle na pole o rozloze 1 200 hektarů vyčerpají až 15 000 kubíků vody z Labe.

Na závlahách je závislá úroda i na Žatecku. „Zaléváme jahody, sklizeň bude zhruba za 10 dní. Taháme závlahy, protože deště, který hlásí, nepřišly už dva měsíce. Takže závlahami musíme zalívat všechno,“ popisuje Lukáš Stránský z Žatecké farmy.

Právě na Žatecku přes léto pěstitelé v posledních letech často narážejí na zákaz čerpání povrchových vod. Podle Dany Zikešové z Povodí Ohře ale zatím letos státní podnik ještě žádný zákaz odběru nevydal.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat