Studenti univerzity druhého věku zahájili v galerii lounské městské knihovny výstavu svých prací

5. červen 2024 15:49

Studenti univerzity druhého věku zakončili v Lounech studium vůbec prvního ročníku. Městská knihovna přichystala pro letošní školní rok jako novinku čtyři studijní obory pro lidi v produktivním věku. Jedním z nich byl výtvarný seminář Ateliér. Pondělní vernisáž zahájila výstavu jejich studentských prací v Galerii městské knihovny.

„Malování mě vždycky bavilo. Když jsem viděla tu nabídku oborů, tak se mi líbily všechny, ale zas jsem nechtěla utíkat od rodiny tak často, proto jsem si vybrala ten výtvarný ateliér. Chtěla jsem se nějak realizovat, trochu si možná i odpočinout a něco se naučit,“ svěřuje se se svou motivací k návštěvě univerzity druhého věku jedna z účastnic, Aneta Petržílková.

„Pracuji tady jako knihovnice – vedu lekce od školkových dětí, pro ty ze základních škol i pro studenty univerzity druhého a třetího věku. Co se týče tvorby v ateliéru, tam se snažím dávat co nejvíc svobody, ale v momentě, kdy tvořím výstavu, tak mám nějaký záměr, aby to nějak působilo – to pak mám právo veta,“ přibližuje výstavu samotnou knihovnice a lektorka Jitka Andrlová.

„Podle posledních výzkumů pouze sedm procent lidí v produktivním věku se dál vzdělává – to si myslím, že se musí změnit. My ty služby oproti komerčním vzdělávacím institucím poskytujeme za zcela jiné ceny, protože si to jako veřejná instituce můžeme dovolit,“ dodává ředitelka Městské knihovny v Lounech Dagmar Kučerová.

Vzdělávací programy proto knihovna nabídne i příští školní rok. Po druhé v programu univerzity druhého věku a už po dvacáté v Univerzitě třetího věku.

Spustit audio

Související