Stovky demonstrantů podpořily stávkující zaměstnance továrny Nexen u Žatce

7. únor 2023 10:20

Až 300 lidí se podle odhadů pořadatelů sešlo 6. února na demonstraci u továrny Nexen v průmyslové zóně u Žatce. Výrobna pneumatik je od osmý den ve stávce. Odbory žádají vedení jihokorejské společnosti, aby s nimi jednalo o kolektivní smlouvě a zvýšení platů. Zástupci firmy ale podle odborářů sociální dialog odmítají. Další vyjednávání by mělo být 7. února v poledne.

„Naše stávka už dávno přesáhla hranice Nexenu, protože to, jak tohle dopadne, se promítne na 10 let dopředu pro všechny pracující,“ zní z megafonu Pavla Rohela, předsedy stávkového výboru.

Jeho slova vzbudila mezi demonstranty ohlas. Přijeli z různých míst republiky – nejen z celého Ústeckého kraje, ale také z Prahy, Brna nebo Vysočiny.

Ondřej Habart s kolegy zastupují odborový svaz textil, oděv, kůže a dorazili z Broumova. Stávkující z Nexenu jsou podle Pavla Rohela připraveni stávkovat, dokud se odbory a zástupci firmy nedohodnou. „Vydržíme to do nekonečna – ta stávka je neomezená. Máme přesný přehled, kolik je odstavených provozů,“ konstatuje.

Podle Rohela se to při každé směně liší – podle počtu stávkujících. Těch je kolem 200. Zaměstnanců je kolem 1100, z toho zhruba 800 se střídá v nepřetržitém provozu ve výrobě.

Od 1. března připravuje vedení Nexenu zvýšení mezd

Demonstrace se účastnil i předseda Odborové organizace KOVO Roman Ďurčo. Podle něj se má 7. února sejít se zástupci firmy a doufá, že se s požadavky odborářů seznámili.

„Tak já pevně věřím, že když nás vyzvali k polednímu jednání, že se těmi našimi požadavky opravdu reálně zabýval. Při prvním jednání totiž bylo zřejmé, že se na to ani nepodívali. Reálně snad tedy začneme jednat o tom našem návrhu a posuneme se dál – myslím si, že to není pro nikoho dobré, že se tu stávkuje. Je potřeba tu situaci uklidnit,“ vysvětluje Ďurčo.

Společnost v písemném vyjádření mimo jiné uvedla, že „stávka vypadá problematicky vzhledem k postupům stanoveným v českém právu“. Bez bližších podrobností také informovala, že k 1. březnu připravuje zvýšení mezd.

Spustit audio

Související