Stavitel ferrat nebere ohledy na památkáře ani ochránce přírody. Ti se teď rozhodli zakročit

13. červenec 2020 09:39

Karel Bělina, který v Děčíně postavil známou jištěnou stezku po Pastýřské stěně, takzvanou „via ferratu“, se dostal do sporu s památkáři a ochránci přírody. Některá svá díla totiž vybudoval v přírodních rezervacích Českého středohoří nebo u památkově chráněné zříceniny hradu Blansko na Ústecku.

„Tady jsou další dva směry – Kovadlina a Výheň. Nejnovější je ferrata na Ostrým, dnes jsem tam dotáhl lana,“ ukazuje Karel Bělina a pokračuje: „Ve 13 objektech mám postavený ferraty tady na severu.“

Kritiku sklízí ferrata na Blansku

74 letý horolezec a stavitel ferratových cest se teď dostal do sporu s obcí Ryjice na Ústecku. Té totiž patří památkově chráněná zřícenina hradu Blansko, kde před časem vznikla nová jištěná stezka.

Čtěte také

„Je v ochranném pásmu památky a na pozemku obecního lesa Ryjic,“ říká pokladník spolku pro záchranu hradu Blansko a horolezec Josef Novotný a pokračuje: „Karel Bělina tam vybudoval ferratu, aniž by jednal s vlastníkem hradu – obcí Ryjice, nebo se spolkem jako dlouhodobým nájemcem – přišel, tak jak má ve zvyku, a začal vrtat.“

Ryjický obecní úřad proto Karlu Bělinovi odeslal výzvu, aby do 14 dní ferratu na Blansku odstranil.

„Já jí neodstraním. Dohodli jsme se, že nepovede na hradby, což sem neporušil,“ říká Bělina a dodává: „Ta ferrata vede tam, kde vedly asi tři lezecké cesty.“ Prý tedy jen proměňuje lezecké cesty na ferraty. Ty odstranit nehodlá.

Na to reaguje Josef Novotný: „Pokud to do 14 dnů neodstraní, tak nastoupí kluci, který se na to třesou, že to sundají.“ Stavbou už se také zabývají památkáři, kteří k ní souhlas nedali.

Problematické jsou i další Bělinovy ferraty

Kromě památkářů se Bělina dostal do křížku i s ochránci přírody, jeho dvě jištěné stezky na Vrabinci a Kozím vrchu jsou přírodní rezervace.

„Budování ferrat v těchto lokalitách je problematické. Jedná se o zásah do biotopu některých druhů – zmínil bych zejména sokola stěhovavého,“ vysvětluje ředitel regionálního pracoviště CHKO České Středohoří Petr Kříž.

Podle něj letos kriticky ohrožený dravec hnízdiště na Kozím vrchu kvůli velkému provozu na ferratách opustil.

Spustit audio

Související