Stavitel ferrat nebere ohledy na památkáře ani ochránce přírody. Ti se teď rozhodli zakročit
Karel Bělina, který v Děčíně postavil známou jištěnou stezku po Pastýřské stěně, takzvanou „via ferratu“, se dostal do sporu s památkáři a ochránci přírody. Některá svá díla totiž vybudoval v přírodních rezervacích Českého středohoří nebo u památkově chráněné zříceniny hradu Blansko na Ústecku.
„Tady jsou další dva směry – Kovadlina a Výheň. Nejnovější je ferrata na Ostrým, dnes jsem tam dotáhl lana,“ ukazuje Karel Bělina a pokračuje: „Ve 13 objektech mám postavený ferraty tady na severu.“
Kritiku sklízí ferrata na Blansku
74 letý horolezec a stavitel ferratových cest se teď dostal do sporu s obcí Ryjice na Ústecku. Té totiž patří památkově chráněná zřícenina hradu Blansko, kde před časem vznikla nová jištěná stezka.
Čtěte také
„Je v ochranném pásmu památky a na pozemku obecního lesa Ryjic,“ říká pokladník spolku pro záchranu hradu Blansko a horolezec Josef Novotný a pokračuje: „Karel Bělina tam vybudoval ferratu, aniž by jednal s vlastníkem hradu – obcí Ryjice, nebo se spolkem jako dlouhodobým nájemcem – přišel, tak jak má ve zvyku, a začal vrtat.“
Ryjický obecní úřad proto Karlu Bělinovi odeslal výzvu, aby do 14 dní ferratu na Blansku odstranil.
„Já jí neodstraním. Dohodli jsme se, že nepovede na hradby, což sem neporušil,“ říká Bělina a dodává: „Ta ferrata vede tam, kde vedly asi tři lezecké cesty.“ Prý tedy jen proměňuje lezecké cesty na ferraty. Ty odstranit nehodlá.
Na to reaguje Josef Novotný: „Pokud to do 14 dnů neodstraní, tak nastoupí kluci, který se na to třesou, že to sundají.“ Stavbou už se také zabývají památkáři, kteří k ní souhlas nedali.
Problematické jsou i další Bělinovy ferraty
Kromě památkářů se Bělina dostal do křížku i s ochránci přírody, jeho dvě jištěné stezky na Vrabinci a Kozím vrchu jsou přírodní rezervace.
„Budování ferrat v těchto lokalitách je problematické. Jedná se o zásah do biotopu některých druhů – zmínil bych zejména sokola stěhovavého,“ vysvětluje ředitel regionálního pracoviště CHKO České Středohoří Petr Kříž.
Podle něj letos kriticky ohrožený dravec hnízdiště na Kozím vrchu kvůli velkému provozu na ferratách opustil.
Související
-
NEJ Ústeckého kraje: největší komplex via ferrat v České republice
Po Pastýřské stěně v Děčíně vede nejdelší „via ferrata“ v Česku. Zároveň tam na skále najdete nejvíce zajištěných cest na jednom místě, po kterých se můžete dostat nahoru.
-
Nedaleko centra Ústí nad Labem vznikla nová via ferrata
V centrálním obvodu Ústí nad Labem vyrostla nová via ferrata. Jde o zajištěnou cestu po skalním masivu. Poblíž základní školy Vinařská ji vybudovat horolezec Karel Bělina.
-
V Děčíně se turistickému ruchu daří. Zásluhu má nová ferrata...
I když se na konečná čísla o návštěvnosti města teprve čeká, je jasné, že turistický ruch v Děčíně se tuto sezónu pohnul správným směrem. Vznikla nová lákadla jako ...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Fico očima bývalých politiků: Po atentátu ztratil zábrany, teď mu jde hlavně o moc, shodují se
-
Ubrat suvenýrů, přidat vzdělávání. Evropská komise požaduje úpravy karvinského kampusu Eden
-
Je jí 92 a dobrovolničí. ‚Říkají, co je kde bolí, nic je nebaví. A to zas nebaví mě,‘ říká o vrstevnících
-
OVĚŘOVNA: ‚Klimatickou změnu způsobuje oběžná dráha.‘ Dezinformace odmítá vliv lidí na oteplování