Stavbaři dokončili unikátní podzemní nádrž na dešťovou vodu pod sjezdovkou v Meziboří

22. srpen 2022 14:52

Průběh experimentu, prvního svého druhu v Česku, sledují hydrogeologové a vodohospodáři v Meziboří. Stavbaři tam dostavěli podzemní nádrž pod tamní sjezdovkou. Zachycenou dešťovou vodu budou využívat zahrádkáři. Výsledek experimentu v malém měřítku napoví, jestli se vyplatí budovat mnohem větší podzemní nádrže na svazích hor.

Stavbaři dokončili unikátní podzemní nádrž na dešťovou vodu pod sjezdovkou v Meziboří

„Cílem je, laicky řečeno, vytvořit tady podzemní rybník. Nepředstavujme si to ale tak, že by tady byla souvislá akumulace vody – spíš se jedná o vyplnění místních puklin v  horninovém prostředí. Do hloubky 20 metrů se tady udělala betonová stěna ve tvaru U, která zadržuje podzemní vodu, která by tady po té sjezdovce jinak bez užitku odtékala. V České republice se zatím s ničím podobným nemůžeme setkat,“ vysvětluje hydrogeolog Zbyněk Hrkal.

Na vyhodnocení experimentu, tedy nalezení odpovědi na otázku, jestli se vyplatí ve svazích budovat rozsáhlé podzemní nádrže na zadržování vody, je třeba pěti až šesti let.

Stavbaři dokončili unikátní podzemní nádrž na dešťovou vodu pod sjezdovkou v Meziboří

Tady v Meziboří jde jen model, který má ukázat funkci celého systému. V případě, že by pokus naplnil očekávání, budoucí budované nádrže by byly několikanásobně větší.

„Tady je to opravdu pouze experiment, protože to povodí má rozsah jen asi 0,6 kilometru čtverečních. Nemůžeme tedy očekávat, že by to generovalo nějaké obrovské zásoby podzemní vody,“ dodává Zbyněk Hrkal.

I proto by voda zachycená v podzemní nádrži pod sjezdovkou měla sloužit výhradě několik desítek metrů vzdáleným zahrádkám.

Hydrogeologové jezdí sem na Meziboří měřit hladinu vody v nádrži jednou za čtvrt roku.

autor: Jan Beneš
Spustit audio