Stav ohrožení trvá na Labi a na Cidlině

00052526.gif

Přes teplé počasí, déšť a silný vítr meteorologové vidí pro nejbližší dny stav na řekách optimisticky a neočekávají, že by voda stoupala. Hladiny většiny východočeských řek už pomalu ustupují. Druhý stupeň povodňové aktivity stále zůstává na sedmi řekách, třetí, nejvyšší stupeň platí na Labi v Němčicích a v Ústí nad Labem a na Cidlině v Sánech na Nymbursku.

Labe kulminuje mezi Pardubicemi a Přeloučí. V dolní části ještě jeho hladina stoupá. Na vzestupu je také Cidlina před vtokem do Labe. Orlice pak kulminuje v Hradci Králové. Všechny ostatní úseky východočeských řek klesají.

Mluvčí Povodí Labe František Staněk tvrdí, že vodohospodáři navzdory tání sněhu dobře zvládají situaci na přehradách. "Vytvořily se tam dostatečné prostory na úkor zásobních prostor, zejména na Pastvinách, a je tam ještě dostatečný protor, i kdyby to tání bylo intenzivnější".

Protože ale srážky ustávají a očekává se ochlazení, vidí dispečer Povodí Labe Jiří Hemza další vývoj příznivě. "Během čtvrtka budou průtoky nadále klesat a budou postupovat po Labi," řekl.

V Ústí nad Labem platí od rána třetí stupeň povodňové aktivity, řeka nadále stoupá. Kulminovat by měla v pátek ráno a měla by dosáhnout hranice šesti metrů. Letos už potřetí zaplavila řeka část silnice mezi Ústím nad Labem a Děčínem. Kvůli velké vodě je zastaven i plavební provoz.

Jaká je prognóza na pátek, to Českému rozhlasu řekl Pavel Jansa z Povodí Labe. "Labe je v úseku pod Mělníkem stále ještě na mírném vzestupu, ale tento vzestup je už opravdu jen mírný, už to jsou jenom centimetry".

V Děčíně se Labe vylilo z břehů a zaplavilo pobřežní silnici do místních částí Dolního Žlebu a Prostředního Žlebu. Obyvatelé obcí se tak dostali do složité situace, neboť spojení s okolním světem obstarává jen železnice, což znesnadňuje především zásobování. V případě potřeby, například lékařské péče, je připraven speciální člun. V Hřensku voda zatopila sklepy několika tamních hotelů a jejich majitelům museli vypomáhat hasiči.

Na Labi v Přelouči a v Brandýse nad Labem zatím platí druhý povodňový stupeň. Podobně je tomu na Orlici v Týništi a na Tiché Orlici v Malé Čermné a na Metují v Krčíně.

Zatím stále platí uzávěra silnice I/14 mezi obcemi Krčín a Spy. Podobně je tomu i na komunikaci mezi Vysokou nad Labem a Opatovicemi. Podrobnější informace o aktuální dopravní situaci najdete na adrese www.zelenavlna.cz .

Spustit audio
autoři: Eliška Pilařová, Miroslav Ponomarev, Marika Táborská, Martin Hromádka