Spory o ředitelku základní školy v Mšeném-Lázních vyvrcholí na mimořádném zastupitelstvu. Hrozí i odvolání starosty a rady obce

Prázdná třída
Prázdná třída

Obyvatele Mšeného-Lázní na Litoměřicku rozděluje spor o ředitelku základní a mateřské školy. Rada obce ji odvolala z funkce a pověřila vedením školy dosavadní ekonomku do doby, než město po volbách vypíše výběrové řízení na nového ředitele.

Za odvolanou ředitelku se postavila většina zaměstnanců školy, někteří rodiče a opoziční zastupitelé. Ti chtějí na červencovém mimořádném zastupitelstvu odvolat radu města.

Ředitelku Adélu Marschallovou jmenoval starosta obce Josef Bíža z ODS do funkce na dobu určitou v polovině minulého roku do 30. července letošního roku. Pak ale začaly mezi ředitelkou a vedením obce neshody.

Po sporech s ředitelkou dala výpověď zástupkyně i další učitelé. Na začátku letošního roku obec vypsala konkurz na nového ředitele školy. Vedení obce ho pak ale zrušilo a pověřilo vedením školy od 1. července stávající ředitelku Adélu Marschallovou. Podle ní je ale toto pověření v rozporu se zákonem, proto se rozhodla ho nepodepsat.

V průběhu června se rada obce rozhodla pověřit řízením školy do vypsání nového konkurzu stávající ekonomku školy – to zvedlo nevoli mezi opozičními zastupiteli, částí zaměstnanců školy a některými rodiči.

Spory vyvrcholily setkáním nespokojených obyvatel Mšeného-Lázní s vedením obce před obecním úřadem.

Spor o ředitelku školy vyvrcholí na mimořádném zastupitelstvu

Podle starosty jednala rada obce v souladu se zákonem. Pověření si obec nechala vypracovat od lektora ze vzdělávacího centra Morava akreditovaného ministerstvem vnitra.

Starostovi Josefu Bížovi se zároveň nelíbí zveřejňování interních sporů a problémů školy na sociálních sítích.

„Co mě nejvíc mrzelo, že se na veřejnost začaly dostávat soukromé dopisy rodičů, kteří psali do školy kvůli svým dětem. Pro mě to byl nejhorší rok, co jsem tu zažil. Nezažil jsem tady nikdy, protože ty sociální sítě dřív tolik nebyly, tolik osobních útoků,“ vysvětluje Bíža.

Adéla Marschallová, stejně jako starosta Josef Bíža, uznává neshody v pohledu na vedení školy, které byly mezi ní a některými pracovníky školy, a také mezi ní a vedením obce. Vadí jí, že se jí vedení obce snažilo mluvit například do personálních nebo mzdových záležitostí.

Navíc podle ní nebyly některé věci řešené tak, jak by podle zákona měly – například zmíněné pověření vedením školy, které je podle ní neplatné. Sama je smířená s tím, že, navzdory podpoře rodičů a dalších obyvatel obce, na škole končí.

Opoziční zastupitelé svolali na 10. července mimořádné zastupitelstvo, které má 4 body. Chtějí na něm prosadit zrušení aktuálního pověření řízením školy současnou ekonomkou. Dále chtějí od vedení obce předložit právní rozbor, podle kterého starosta o pověření rozhodoval. A posledními body jsou odvolání rady a starosty obce.