Spolek v Mikulově upozorňuje na nesrovnalosti v hospodaření obce. Jeho vedení ale argumentuje snahou o zvelebení vesnice
Skupina lidí z Mikulova na Teplicku se snaží získat konkrétní informace o činnosti samosprávy. Nezdají se jim některé kroky zastupitelstva a žádají vysvětlení. Vedení Mikulova ale argumentuje snahou o zvelebení vesnice nebo zajištění vody.
„Proto vznik spolek Za zdravý Mikulov – kdyby bylo vše v pořádku nebo v nějaké normě, ani bychom nevznikli,“ konstatuje Francis Guillebot, který v krušnohorské obci žije od roku 1999.
Jiří Kokšal je obyvatelem Miklulova 16 let. „Kdyby docházelo k interakci, že se občan na zastupitelstvu zeptá a je mu odpovězeno, případně je mu nabídnuta nějaká metoda řešení – prostě otevřená obec,“ krčí rameny.
Lidé ze spolku Za zdravý Mikulov nejsou spokojeni s tím, jak vedení obce komunikuje
Členové spolku chtějí od vedení obce víc informací – třeba k úpravám veřejné plochy v centru Mikulova, naproti budově bývalého hotelu Modrá hvězda.
Podle Jiřího Kokšala tam došlo k nesrovnalostem. „V původním projektu byly položky, které tam potom chyběly. Obec zaplatila zhruba o 130 000 korun víc, než bylo vykonáno,“ ukazuje protokol o výsledku kontroly.
„Do dneška tam chybí lavičky s betonovým základem, jsou tam předražené koše, chybí tam 96 metrů obrubníku a vůbec to nebylo vysvětleno. Když jsme nedostali hodnověrné vysvětlení, tak jsme podali trestní oznámení,“ dodává Kokšal.
Policie trestný čin nezjistila
Podle policejní mluvčí Ilony Gazdošové, hospodářská kriminálka trestný čin nezjistila a věc odložila.
Mluví o tom také nezávislý starosta Mikulova Stanislav Němec. „Došlo tam k záměně technologie nebo řešení, jejímž výsledkem nebylo zpronevěření, ale úspora peněz pro vesnici. Měli jsme zdemolovat zídku za 130 000 korun, my ji ale nezdemolovali a místo toho jsme ji opravili. Já ale už nebudu nikomu nic vysvětlovat – policie to odložila,“ shrnul.
Spolek Za zdravý Mikulov, kterému předsedá Jiří Kokšal, upozorňuje také na vysoký obsah arsenu ve vodě z nového vrtu v Údolíčku. Vrt má být obecní rezervou vody a není připojený na vodovod.
„Vychází tam 20 mikrogramu na litr, to znamená, že je překročený limit surový vody, ale to se dá samozřejmě upravovat. Úpravnu s vodojemem teprve řešíme,“ vysvětluje odborný zástupce provozovatele vodovodů a kanalizací Libor Hrdlička.
Podle starosty se zpracovává projektové dokumentace k vodojemu a úpravně vody.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Antisystém už sedí na Slovensku ve vládě, říká Breiner. Kovačič Hanzelová: Nedůvěra se Ficovi vymstí
-
Útočník se v Minnesotě převlékl za policistu a zastřelil političku s manželem. Dalšího zákonodárce zranil
-
Izrael a Írán na sebe dál útočí. Británie na Blízký východ vyšle vojenské prostředky
-
Ostrava zná architekty nové čtvrti Žofinka. Do 20 let vyroste v samotném centru města asi 3800 bytů