Soud pokračuje v projednávání kauzy "zlatých padáků" pro bývalé ředitele dotačního úřadu Severozápad
Výpověďmi dalších svědků dnes (15.2.) u Okresního soudu v Ústí nad Labem pokračoval případ tak zvaných "zlatých padáků". Jde v něm o konkurenční doložky pro dva bývalé ředitele dotačního úřadu Severozápad. Podle obžaloby byly vyplacené neoprávněně.
Konkurenční doložka, lidově též zlatý padák, je domluvená odměna při skončení pracovního poměru v řádu několika měsíčních platů, která je odměnou za to, že dotyčný nenastoupí ke konkurenci.
V roce 2011 na základě takových doložek vyplatil úřad Petru Kušnierzovi 740 tisíc korun i s odvody a zhruba o rok později Pavlu Markvartovi cca 580 tisíc s odvody. Poměr s nimi byl rozvázán poté, co byli obviněni a ve vazbě - pro evropskou komisi představovali jako zaměstnanci úřadu problém, až po jejich propuštění obnovil Brusel proplácení dotací.
Podle státního zástupce nemají dotační programy konkurenci a úřad se neměl řídit zákoníkem práce, ale úřednickým zákonem, kde se možnost konkurenčních doložek nevyskytuje.
U soudu dnes vypovídala nezávislá senátorka Alena Dernerová, která podala trestní oznámení. Vypověděla, že v roce 2011, kdy byl Petr Kušnierz obviněný z korupce, ji zajímalo, jaký má plat, že "musí" brát úplatky - vyžádala si proto informace a podle názoru jejího právníka byla u smlouvy nezákonná konkurenční doložka – proto podala trestní oznámení.
Další vypovídala Ivana Vaňková – která pracovala jako personalistka v době, kdy už byl šéf úřadu Markvart obviněný a ve vazbě - doložku prý už měl ve jmenovacím dekretu. Úřad se snažil o nevyplacení doložky, nakonec byla Pavlu Markvartovi snížena z 12 na 8 platů.
Obžalovaných je pět lidí –z čeho a za co?
Všichni jsou obžalováni z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Bývalý hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc byl v letech 2011-12 předsedou výboru, který úřad řídil, je navíc obviněn i ze zneužití pravomoci - podle obžaloby měl zařídit, že Kušnierz po obvinění z korupce při odchodu z úřadu měl konkurenční doložku v dohodě o rozvázání pracovního poměru a jeho nástupce Pavel Karel Markvart ji měl už ve jmenovací listině – za to mu hrozí mu až 10 let vězení.
Ostatním obžalovaným hrozí až pětileté vězení - jde o Pavla Markvarta, protože v době odchodu Kušnierze jako vedoucí odboru vnitřních činností měl údajný Šulcův příkaz prosadit. Dalším z obviněných je Jan Červinka, který tehdy úřad vedl. Ten se jako jediný přiznal a úřadu nabídl odškodné 100 tisíc, ten ale odmítl. Dále současná ředitelka Jana Havlicová, která nechala vyplatit peníze Markvartovi a také bývalý právník úřadu Jan Martinovský.
Další jednání soudu bude pokračovat 18. dubna.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vyhraje Smer, nebo Progresivní Slovensko? Poslední průzkumy a modely ukazují těsný volební souboj
-
Zadlužený plynárenský kolos Net4Gas v rukou státu? Je víc důvodů pro než proti
-
Stát neřeší věci efektivně. Takže udělá něco drahého, a na dobrá opatření nezbudou peníze, tvrdí sociolog
-
Láska: Simon ústavním soudcem? Nebudu ho volit kvůli přístupu k odškodňování, zavání komunismem