Solární elektrárny skupiny ČEZ v Ústeckém kraji by mohly v budoucnu nabídnout podobný výkon jako Temelín
Skupina ČEZ začala pracovat na další sluneční elektrárně v Ústeckém kraji. Soustava solárních panelů u současného uhelného lomu Nástup na Chomutovsku má zabírat víc než 100 hektarů. Vyplývá to z databáze ministerstva životního prostředí. Energetici mají v plánu ještě další rozvoj slunečních elektráren.
V budoucnu by mohly být v našem regionu desítky slunečních elektráren. Skupina ČEZ totiž podle mluvčí Barbory Peterové označuje Ústecký kraj jako klíčový pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Souvisí to i s tím, že zastupitelé kraje podpořili rozvoj slunečních elektráren v rámci úpravy zásad územního rozvoje.
Podle Peterové je pro energetiky zásadní hlavně oblast kolem tušimické a prunéřovské elektrárny a také kolem Vysočan na Chomutovsku. Právě tam by mohla výstavba začít už na přelomu letošního a příštího roku.
Podle dosavadních oznámení jsou jednotlivé záměry zatím stavěné na desítky megawatt peaků – tedy výkonu v ideálních podmínkách. Třeba aktuálně posuzované plány na výstavbu u lomu Nástup počítají s výkonem zhruba 150 MWp.
Jen na výsypkách chce ale skupina ČEZ postavit podle Barbory Petereové 18 slunečních elektráren s celkovým výkonem přes 1000 MWp – tedy zhruba výkon jednoho bloku jaderné elektrárny Temelín.
V plánu jsou i bateriová úložiště
Volnou elektřinu při slunečných dnech má ČEZ v plánu uchovávat v bateriových úložištích. Toto řešení je ale podle energetiků ještě nutné doplnit potřebnými zákony.
Už letos chce pak skupina ČEZ postavit u Málkova na Chomutovsku technický dispečink, který by měl řídit výrobu a distribuci vyrobené elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Už při schvalovaní změn zásad územního rozvoje vyjádřili svoje obavy ze vzniku velkých solárních parků například nezávislý starosta Vrskmaně Václav Hora nebo nezávislá zastupitelka Strupčic na Chomutovsku Michaela Švecová. Podle hejtmana Richarda Brabce z hnutí ANO ale nehrozí, že by plánované elektrárny zamezily návratu běžného života do území po těžbě.
Podle dosavadních rozhodnutí krajského úřadu na první plány energetiků nebudou mít nové solární elektrárny zásadní vliv na obyvatelstvo ani přírodu.
Související
-
Skupina ČEZ zřejmě předloží změnu pro aktualizaci zásad rozvoje kraje k těžbě a zpracování lithia
Během příštího roku chce skupina ČEZ rozhodnout o těžbě lithia na Cínovci v Krušných horách. Kvůli plánům na dobývání nerostu chce změnit i zásady územního rozvoje kraje.
-
Společnost ČEZ se připravuje na konec těžby uhlí v Ústeckém kraji
100 miliard korun investuje ČEZ do modernizace svých tepláren a elektráren v Ústeckém kraji. Peníze poputují i do stavby fotovoltaických a paroplynových elektráren.
-
Skupina ČEZ chce Ústí nad Labem vytápět plynem a biomasou
V roce 2025 by měla začít modernizace teplárny v Trmicích na Ústecku. Vyplývá to z dokumentace pro posouzení vlivu na životní prostředí.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Komunikuji s Motoristy i některými lidmi z ANO. Kandidovat kamkoliv ale neplánuji, říká Zahradil
-
Další medailová jízda. Ledecká na mistrovství světa v paralelním slalomu získala stříbro
-
Stovky lidí se přišly zapsat do registru dárců kostní dřeně. IKEM ji shání nejen pro dvouletou Madlenku
-
Pražský dopravní podnik se vrátil do tramvajové vozovny v Hloubětíně. Nová hala pojme 60 vozů