Sociální firma v Duchcově dává šanci dlouhodobě nezaměstnaným

1. březen 2012
Informace ze severu Čech

Lidem, kteří už několik let marně hledají práci pomáhá nová sociální firma v Duchcově na Teplicku. Založilo ji sdružení Květina a vytvořilo tak pracovní příležitost pro pět lidí s tím, že do budoucna se počet pracovních míst rozšíří.

Sdružení Květina provozuje také nízkoprahový klub pro děti ze sociálně slabých rodin. Na založení sociální firmy přispělo Ministerstvo sociálních věcí a evropské fondy. Podmínkou pro založení sociální firmy je minimálně šedesát procent zaměstnanců z řad sociálně znevýhodněných nebo dlouhodobě nezaměstnaných a více než polovinu zisku musí firma utratit za další vzdělávání zaměstnanců.

Duchcovská firma plánuje utratit zisk za svářečský, stromolezecký nebo zahradnický kurz pro své zaměstnance. Cílem sociální firmy je klienty, kteří už ztratili pracovní návyky nebo nemají potřebné vzdělání, připravit na uplatnění na otevřeném pracovním trhu.

Zájem pracovat v sociální firmě, projevily v Duchcově desítky lidí, kteří marně už několik let hledají práci. Zkušenosti ze zahraničí, kde podobné firmy už řadu let fungují, navíc dokazují, že stačí, aby nekvalifikovaný a dlouhodobě nezaměstnaný člověk pracoval u sociální firmy zhruba jeden rok, než se mu podaří najít práci na volném trhu.

autor: Jan Beneš
Spustit audio