Sluníčko našemu tělu sice velmi prospívá, ale nesmí se to s ním přehnat aneb pozor na spáleniny

Muškátový oříšek a muškátový květ míváme doma a tu a tam po nich sáhneme. Zatímco květ používáme spíš do pečiva a světlých omáček, oříšek se přidává k jehněčím a skopovým masům, do zeleninových směsí nebo do bešamelu.

Sluníčko nabírá na síle, a tak bychom měli dát pozor na spáleniny. Spálená ramena, nárty, lýtka nebo dekolt jsou velice nepříjemné. Dnes vám poradím, jak ulevit tělu od nepříjemných bolestí a zbavit se horkosti, když to se sluníčkem přeženete.

Zkuste horkost vytáhnout třeba studeným jogurtem. Naneste ho na postižená místa a nechte zaschnout. Zbytky potom opatrně setřete.

Použít můžete také tenké plátky salátových okurek nebo vychlazený bylinkový čaj. Výborná je směs máty a heřmánku. Zatímco máta zchladí, heřmánek spálená místa uklidní.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.