Šluknovský výběžek je ohrožen africkým morem prasat. Ohniska nemoci jsou v blízkosti státních hranic

27. říjen 2021 14:10

Ohniska afrického moru prasat se už objevila zhruba 14 kilometrů od českých hranic. Kvůli riziku rozšíření nákazy se proto sešla bezpečnostní rada Ústeckého kraje. Společně se Státní veterinární správou koordinují opatření a přípravy na zavlečení nákazy afrického moru na české území. Aktuálně je ohrožený Šluknovský a Frýdlantský výběžek.

„Z našeho pohledu je to kdy, ne jestli, protože žádná bariéra už tady není. Je to jen o tom vývoji – nikdo není schopen zabránit tomu, aby prase divoké překročilo naší hranici,“ komentoval vývoj šíření afrického moru prasat pod bezpečnostní radě kraje ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Nákazu evidují veterináři jen několik kilometrů od českých hranic.

„Šíří se stále blíž k českým hranicím, dnes říkáme, že je zhruba 14 kilometrů od nich. Aktivizovali jsme všechny své složky a snažíme se připravit na situaci, kdy se u nás první ohnisko objeví,“ doplnil ředitel krajské veterinární správy Petr Pilous.

Riziková oblast se táhne od Hřenska k Harrachovu

Africký mor prasat přenášejí divoká prasata, je rizikový hlavně pro prase domácí. I kvůli tomu kontrolují veterináři velké chovy prasat. Jejich vybití by mělo negativní vliv na cenu masa.

„Ten výskyt moru u nás má vliv na to, jak se bude obchodovat s masem. Když je to omezeno, tak máte velké hospodářské ztráty,“ vysvětluje Petr Pilous.

V případě zavlečení moru prasat na naše území by zřejmě museli lidé, kteří chovají prase v malochovu, takové zvíře porazit.

Aktuálně se veterináři s myslivci zaměřují na rizikovou oblast, která začíná u Hřenska na Děčínsku a pokračuje až k Harrachovu. V nich aktuálně myslivci loví černou zvěř intenzivně. „Měli bychom, dá se říci, střílet všechno, co vyleze,“ dodává Jakub Skoupý z krajského úřadu.

Krajský úřad a Státní veterinární správa teď chystají jednání s jednotlivými obcemi i myslivci, aby riziko rozšíření afrického moru snížily. Další jednání je naplánované na první polovinu listopadu.

autor: Jan Bachorík
Spustit audio

Související