Skladování a zdravé zpracovávání ovoce a zeleniny
Je léto a vaše zahrádka konečně dozrála. Jak správně skladovat a zpracovat ovoce a zeleninu? Kolik je vůbec způsobů? O rady a tipy se s námi podělí Veronika Hájková.
„Teď v létě úplně ideální čas začít zpracovávat potraviny a dělat si zásoby. Já jsem velkým zastáncem fermentace, tedy kvašení. Díky tomuto způsobu potravina nepřichází o své živiny a některé hodnoty může i navyšovat,” vysvětluje Veronika Hájková.
Fermentace
„Kvašení má přes všechny výhody i nevýhodu – a to tu, že zabere dlouhou dobu. Pokud chcete, aby se kvašení povedlo a ten čas nepřišel nazmar, musíte už od začátku vybírat co nejkvalitnější potraviny a dodržovat hygienu.” radí.
Zavařování, sušení, mražení
„U těchto metod musíme myslet na prostor – měli bychom proto zvolit takovou metodu, která nám umožní produkty uskladnit. U mražení nedoporučuji nechávat potraviny v mrazáku příliš dlouho. Podobně jako v lednici i v mrazáku by se měly točit,” doporučuje Hájková a pokračuje: „Zavařování je ideální, pokud chcete, aby jídlo vydrželo dlouhou dobu. Pokud máme dobré podmínky ve sklepě, tak nám tam sklenice vydrží i roky. Zato usušené potraviny bychom měli zpracovat do jednoho roku.”
Nápoje
„Ve zdravém jídelníčku by neměly chybět nápoje. Mezi pití se sice dá zařadit i slivovice, ale dnes si můžeme nechat vykvasit i nealkoholické nápoje, které by směly i děti,” přibližuje Veronika Hájková.
Konkrétní podrobnosti přípravy fermentovaných nápojů i jak se fyzicky i psychicky připravit na příchod podzimu se dozvíte v přiloženém audiozáznamu celého rozhovoru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka