Skalní vyhlídka Jezdec nad Libercem je pozůstatkem někdejšího hrádku s pověstí o Černém Jírovi
Liberecko láká k výletům mimo jiné řadou vyhlídkových míst. Od rozhleden a vyhlídkových věží až po skalní vyhlídky. Jedna z nich, nazývaná Jezdec se nachází asi tři kilometry severovýchodně od libereckých Lidových sadů. Čtyřicet metrů vysoká skála je ukrytá v lesích příměstské čtvrti Kateřinky. Na vyhlídku se pohodlně dostanete po žluté turistické značce.
„Kdysi dávno zde stával loupežnický hrádek, který patřil Černému Jírovi. Ten v okamžiku, kdy byl hrádek obklíčen a napadnut hrdlořezy, skočil na svém pekelném koni ze skály dolů do údolí Černé Nisy. Zbyl tu po něm jen otisk jeho kopyta,“ přibližuje ředitel příspěvkové organizace Městské lesy Liberec Jiří Bliml pověst, která dala místu jméno.
Dnes už se neví, kdo a kdy nechal skalní hrádek postavit. Zřejmě šlo o věžovitou dřevěnou stavbu stojící na třech skalách. Archeologické průzkumy ukazují na 13. až 15. století, ze kterých pocházejí nalezené úlomky keramiky. Z letopočtů vytesaných do skal vycházet nelze, pravděpodobně jde o falzifikáty.
Skálu do podoby vyhlídky upravil a novou cestou zpřístupnil koncem 19. století Německý horský spolek pro Ještědské a Jizerské hory, kterému Liberecko vděčí za většinu vyhlídkových míst. Už tehdy ale vyhlídku poničili vandalové. Ničení a opravy se pak pravidelně opakovaly. V poválečných časech se o vyhlídku už nikdo moc nestaral. Až do roku 2005, kdy vyhlídku opravili členové Jizersko-ještědského horského spolku. Dnes o ni pečují Městské lesy Liberec.
A co je z vyhlídky vidět? „Vidíme na Javorový vrch, ten je před námi, pak do údolí Černé Nisy, údolí Kateřinek a támhle je Ještědský hřbet a dále Lužické hory. Když se otočíme, tak na pravé straně máme vrchol Žulového vrchu a dále pokračují Jizerské hory,“ popisuje Jiří Bliml.
A kdo by se z Jezdce nechtěl vracet zpátky do Liberce, může sejít po žluté turistické značce do údolí Černé Nisy a podívat se na její vodopády. Pak proti proudu vystoupat ke stoleté vodní elektrárně v Rudolfově s dochovanými historickými stroji, nebo vystoupat na protější svah, na Martinskou stěnu, kterou jsme s Výlety už také navštívili.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka






