Severočeské doly získaly od ministerstva životního prostředí souhlas k další těžbě uhlí
Severočeské doly dělí už jen povolení od báňského úřadu od toho, aby mohly pokračovat v těžbě uhlí ve velkolomu Bílina. Od ministerstva životního prostředí těžaři získali před časem souhlasné stanovisko v procesu posouzení vlivu těžby na životní prostředí.
Severočeské doly dělí už jen povolení od báňského úřadu od toho, aby mohly pokračovat v těžbě uhlí ve velkolomu Bílina. Od ministerstva životního prostředí těžaři získali před časem souhlasné stanovisko v procesu posouzení vlivu těžby na životní prostředí.
Velkolom Bílina se má přiblížit zhruba na 500 metrů od posledního domu v Mariánských Radčicích.
„Smíření s tím jsme. Nikdo samozřejmě není šťastný, že má šachtu 500 metrů za domem,“ říká nezávislý starosta obce Jaroslav Sikora s tím, že Mariánské Radčice budou mít z těžby i peníze.
Severočeské doly teď mají po rozhodnutí ministerstva životního prostředí souhlasné stanovisko v posouzení vlivu další těžby na životní prostředí.
„V rámci toho procesu EIA se především posuzovaly dopady na zdraví z hlediska hluku, ovzduší, prašnosti,“ vysvětlil ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO.
Rozhodnutí ministerstva životního prostředí sklízí kritiku
Ekologičtí aktivisté ale rozhodnutí ministerstva kritizovali. Vadí jim, že se těžba v procesu EIA neposoudila ze širšího pohledu. Kritika také zaznívá z ústeckého zdravotního ústavu.
„Každá garnitura většinou plní něčí zadání, takže jestliže dostanu nějaký úkol, který říká ‚Těžbu povolit!', tak hledám cesty pro to, jak to zařídit, a pokud dopředu vidím, že něco nevyjde, tak to opominu,“ zmínil ředitel Zdravotního ústavu Ústí nad Labem Pavel Bernát s ohledem na zdraví lidí v regionu.
Podle ministra Brabce ale resort životního prostředí rozhodl podle zákona. „Experti, kteří byli dotazováni, říkají, že ten vliv je kompenzovatelný,“ konstatuje Brabec.
Takzvaná „kompenzační“ opatření těžařům podle ministra určují podmínky, které ministerstvo stanovilo v souhlasném stanovisku.
„Máme navrhnout soubor dostatečných kompenzačních opatření k úspoře 9 milionů tun prachových částic za rok,“ zmínil příklad mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký.
V současné době tak těžaři pracují na tom, aby měli těžbu povolenou do roku 2035. Územní ekologické limity těžby hnědého uhlí pro lom Bílina přitom počítají s těžbou až do roku 2050.
Související
-
Těžba uhlí v Česku od revoluce výrazně klesla, 80 procent hnědého je teď ze severu
Těžba uhlí v Česku od sametové revoluce klesla o desítky procent. Zatímco v roce 1989 se vytěžilo téměř 35 milionů tun černého uhlí, vloni 4,1 milionu tun.
-
Pokračování další těžby uhlí na lomu Bílina získalo kladný posudek vlivu na prostředí
Ministerstvo životního prostředí souhlasí s prodloužením těžby hnědého uhlí v lomu Bílina na Teplicku. Vyplývá to ze závěrů tzv. „procesu EIA“.
-
Zástupci Evropské komise dnes v Ústeckém kraji řeší budoucnost regionu po ukončení těžby uhlí
Ústecký kraj dnes hostí návštěvu zástupců Evropské komise. Společně s krajskými politiky řeší budoucnost regionu po ukončení těžby uhlí.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rusko je největší hrozbou pro bezpečnost Česka. Chce obnovit špiony pod diplomatickým krytím, píše BIS
-
ONLINE: Česko se chystá na povodně. Vodohospodáři upouštějí přehrady, hasiči chystají pytle s pískem
-
Extrémní srážky se nevyhnou ani částem Šumavy, Ústecka a Plzeňska. Meteorologové rozšířili výstrahu
-
Americká superstar Taylor Swift zazářila na cenách MTV. Z dvanácti nominací sedm úspěšně proměnila