Severočeské divadlo nově patří plně pod Ústí nad Labem. To sebou přináší řadu výzev
Ústecké Severočeské divadlo je od nového roku čistě v majetku města Ústí nad Labem. Do té doby půl divadla vlastnil kraj. Obě instituce se ale dohodly a zjednodušeně řečeno výměnou za městské muzeum získalo město divadlo celé.
Po přechodu divadla pod město má Ústí nad Labem plně na starost i jeho financování. To může být pro městský rozpočet náročné.
„Divadla celkově jsou rozpočtově náročná. My dostáváme v porovnání s ostatními divadly podobného typu poloviční rozpočet, který čítá kolem 70 milionů na rok. Výdělky samotného divadla z toho dělají asi 12 milionů korun,” přibližuje ředitel divadla Miloš Formáček.
I když není program Severočeského divadla zaměřen pouze na operu a balet, stále jsou základními kameny repertoáru. Přitom to nejsou většinové žánry, které automaticky vyprodávají sály.
„V Česku je opera a balet na jistém ústupu. K těmto žánrům je totiž nutná příprava už od dětství, aby divák této hudbě nebo tématům porozuměl,” objasňuje ředitel Severočeského divadla.
Kolik lidí se do Severočeského divadla pravidelně vrací? Jsou opravdu muzikály levnější na přípravu než opery? A jaké plány má Severočeské divadlo na rok 2025? Nejen to se dozvíte z přiloženého audiozáznamu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.