Severočeši jezdí čím dál víc za památkami do Saska a Polska - třeba na zámek Czocha

20. srpen 2015

Severočeši čím dál víc objevují půvab památek kousek za hranicemi, v Sasku a Polsku. Rádi jezdí na Oybin a oblíbili si také romantický hrad a zámek Czocha u polského městečka Lesná, pouhé tři kilometry od české vesnice Srbská na Frýdlantsku.

Zámek Czocha vítá návštěvníky středověkou hudbou. Pohodlně zaparkují už před hlavní bránou. Hned za ní je pokladna, kde si návštěvníci mohou koupit vstupenky do zámeckých komnat. Češi se s Poláky bez problému se dorozumí.

Češi nemívají polské zloté. Vstupenky i parkoviště ale jde platit i kartou. První pohled na zámek z nádvoří bere dech. „Je to jako v pohádce, ty věže, nádhera,“ obdivuje Czochu Milada Prokopová z Liberce.

„Díky Ernstovi Gütschowi, drážďanskému továrníkovi, který zaplatil začátkem 20. století poslední přestavbu Czochy, dostal hrad a zámek pohádkový vzhled. Jinak je zajímavé že na místě dnešního hradu stávala tvrz založená Václavem II., který byl tehdy nejen českým, ale i polským králem. A až do 18. století bylo s menší přestávkou území okolo řeky Kwisy, kde Czocha stojí, součástí Koruny české,“ popisuje průvodce.

Návštěvníci v jižním křídle zámku obdivují klenutý vestibul s novorenesančním mramorovým krbem, ve východní části pak novobarokně zařízenou Malou jídelnu s iluzivní výmalbou.

Zámek Czocha - interiér

„Krásná je vyřezávaná vstupní hala a pak se mně líbila postel s nebesy se zábradlím a dvířky, na která musí manžel nejdřív zaklepat, když chce přijít k manželce.“

Po prohlídce Czochy se návštěvníci zastavují u pana Wojtka, který razí speciální pamětní mince pro štěstí.

Dozvídáme se, že pokud se nám tady líbí, můžeme přijet znovu, protože se tady chystá velkolepý zámecký večer.

„28. srpna vás zvu na noční prohlídku zámku, budou tady tanečníci a tanečnice oblečené v kostýmech dvořanů, kterými se obklopoval císař Rudolf II. Habsburský. Vystoupí tady liberecká skupina Grex-Sever s historickým šermem. Celá Czocha, včetně zahrad, bude nasvícené loučemi, za nádherný večer vám tedy ručím,“ dodává pan Wojtek.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.