Sbírejte lesní jahody – léčivé jsou nejen jejich plody, ale i listy

17. červen 2024

Lesní jahody jsou nejen lahodné, ale umí i léčit. K nejvýznamnějším účinným látkám jahodníku patří třísloviny, minerály, vitamin C a silice s citronovou vůní.

Sbírejte hlavně mladé listy, mají trpkou a nahořklou chuť a svíravý, slabě protizánětlivý účinek. To využijete například při střevních chřipkách, průjmech nebo při nemocech ledvin a močových cest.

V každém případě má kladný vliv na látkovou výměnu a zároveň rozšiřuje cévy. V kombinaci s listy maliníku a ostružiníku jsou dobrou náhražkou pravého čaje.

Plody jahodníku, lesní jahody, obsahují organické kyseliny a rovněž cukry, vitamin C, pektiny a třísloviny.

Sběr lesních jahod dnes vytlačilo pěstování zahradních odrůd, které ale nedosahují chuťových a aromatických vlastností těch lesních.

A teď už si dáme čaj z jahodníku. Jak na to? Jednu lžičku jahodníkových listů přelijeme čtvrt litrem vroucí vody a necháme 15 minut odstát. Při přípravě lesního čaje smíchejte listy jahodníku, ostružiníku a maliníku.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.