Sasko je připravené pomoci Ústeckému kraji s péčí o pacienty s těžkým průběhem covidu-19

15. říjen 2020 14:22
Informace ze severu Čech

Ústecký kraj už má zamluvené tři hotely pro pacienty s lehčím průběhem nemoci covid-19. Mají sloužit jako záloha po naplnění nemocnic v kraji. V případě nedostatku akutních lůžek je připravené kraji pomoci i sousední Sasko.

Sasko nabídlo kraji výpomoc s hospitalizací pacientů ve vážném stavu na tzv. akutních lůžkách.

„Máme určitou nabídku ze saské strany, že by mohli být naši pacienti umístěni v nemocnicích na akutních lůžkách, pokud by se tam samozřejmě situace výrazně nezhoršila. Momentálně je tam ale situace mnohem lepší než u nás. Podle prvních jednání, pkud by k tomu došlo, tak by byla pravděpodobně péče částečně hrazena našimi zdravotními pojišťovnami a částečně saskou vládou,“ informoval hejtman Oldřich Bubeníček z KSČM.

Pokud by se naplnila lůžka v nemocnicích v regionu, má kraj zajištěné i tři hotely, kam by se přesunuli pacienti s mírnějším průběhem nákazy koronavirem.

„Jedno zařízení je v Teplicích, druhé v Mostě, další v Chomutově. Podmínkou těchto zařízení bylo minimálně 100 lůžek, aby tam byla prádelna a aby tam byla zajištěna možnost stravování, tedy aby tam byla kuchyň,“ doplnil Bubeníček.

V pohotovosti je zároveň bývalý zámek v Hliňanech na Ústecku, kde by měli být v karanténě lidé bez domova. V posledních dnech tam měla charita jednu klientku.

Ústecký kraj prověří, proč zatím nevyjela odběrová sanita pro testy na covid-19

Ústecký kraj také nechá spustit tzv. mobilní místo na testy nákazy koronavirem. Podle dřívějšího vyjádření náměstka hejtmana Martina Kliky, zvoleného za ČSSD, dá kraj na provoz odběrové sanity peníze. Záleží ale na požadavcích od hygieny.

Ta přitom o provoz mobilního testovacího místa už žádala. „Říkali nám také, že jsou připraveni, ale když jsme chtěli konkrétně k někomu, tak jsme neuspěli,“ potvrdila ředitelka KHS Lenka Šimůnková.

Kraj tak nechá provoz odběrové sanity spustit co nejdříve.

„Mrkneme se na to ještě, ale je to připravené, tak nevidím důvod, aby to nemohlo fungovat,“ dodal Bubeníček.

Tzv. odběrová sanita má jezdit pro vzorky například k imobilním pacientům.

autor: Jan Bachorík
Spustit audio

Související