Sanace hřenských skal může stát až 100 miliónů

Hřensko

Sanace skal ve Hřensku na Děčínsku může stát až 100 miliónů korun. Přednosta děčínského okresního úřadu Jiří Benedikt proto požádal ministra financí o posílení rozpočtu okresu zatím o sedm miliónů korun. Tato suma by měla stačit na zabezpečení dvou nebezpečných skalních masívů. Do přípravných prací na zajištění nestabilních bloků se zapojila i armáda.

Děvět nestabilních pískovcových bloků bezprostředně ohrožuje životy i majetek lidí. Občané a podnikatelé museli opustit své domy a provozovny. Protože ostrahu opuštěných objektů by už policisté sami nezvládli, pomáhá jim i skupina devatenácti vojáků ze Záchranné výcvikové základny z Rakovníka. Jejich pomoc si vyžádal přednosta děčínského okresu.

Vojenští záchranáři se s těžkou technikou pustili do rozebírání místní tržnice. Ta stojí pod blokem nebezpečných skal a musí uvolnit místo pro chystaný sanační zásah. Dobu pomoci upřesnil velitel rakovnických vojáků Zbyněk Řehoř. "Zatím čtyřicet osm hodin, pokud přednosta požádá o další nasazení armády, armáda to uváží," řekl.

Podle ředitele národního parku České Švýcarsko Zdeňka Paclta dosud ani napadlo rozhodnutí o tom, co se stane s masivem nad hotelem Klepáč. "Problematika je natolik složitá, že se na den musí odsunout termín pro předložení nabídek řešení toho jednoho objektu u Klepáče," uvedl Paclt.

Kromě devíti akutně hrozících skalních bloků patří nyní ve Hřensku hlavní pozornost končící sanaci skalního masivu nad hotelem Lugano. Odborníkům se již podařilo zvládnout ukotvení skal, což umožní několika evakuovaným obyvatelům, aby se v pátek vrátili do svých domovů.

Spustit audio
autoři: Markéta Kaclová, Josef Suk, Martin Hromádka