Samota a osamělost. Peklo nejsou ti druzí, ale náš strach z odmítnutí a neschopnost mít vztahy

28. červen 2022

„Psychika zdravého člověka se zvládne zastavit tak, aby snesl samotu,“ říká v Balancu psycholog a psychoterapeut Adam Suchý. Samota nebo spíše osamělost je jedním z velkých strašáků. Někdy máme pocit, že máme málo přátel, nikdo nám nerozumí. Nebo jsme naopak neustále ve společnosti druhých a čas o samotě trávit nechceme, ale ani neumíme. Dokážete být déle sami? A co temného i prospěšného z hlubin samoty může přijít?

„Potřeba a prožívání samoty se proměňuje. Je falešná představa, že extroverti chtějí být neustále s lidmi.“ Kolik času o samotě potřebujeme, se mění v průběhu věku. Někdy je kontaktu příliš a raději vyhledáme čas bez přítomnosti druhých. Jiné období zase chceme naplnit neustálou socializací.

Je dobré si všímat, co s námi setkávání s ostatními udělá. Když máme dobrý vztah a propojení, můžeme být autentičtí, pak se většinou po setkání cítíme dobře – nabití, naplnění energií a spokojení. Jsou ale lidé a situace, které každého z nás vysávají. Soužití se samotou a cestu z osamělosti se můžeme učit. Musíme se ale také naučit překonávat strach z odmítnutí a kritiky.

Psycholog Adam Suchý byl hostem Jarky Vykoupilové

„Celoživotně se snažíme vyřešit dilema, jak být s druhými a přitom zůstat sami sebou.“ V kvalitním mezilidském setkávání můžeme otevřeně mluvit i o tom nepříjemném – o pocitech, obavách, špatném zdraví i trápeních. Ale také se navzájem obohacovat, podporovat a učit.

Pro některé je lákavé zkusit si dlouhodobou izolaci od lidí. Pobyt ve tmě, trek nebo duchovní pouť jsou skvělé sebepoznávací a růstové nástroje. Pokud si ale lidé slibují, že vyřeší jejich hluboké problémy nebo jim psychiku vyléčí, mohou narazit. Ale za času o samotě občas přichází myšlenky, pocity a vhledy, které jsou prospěšné a růstové.

Poslechněte si kompletní rozhovor o samotě, osamělosti, opravdových vztazích a dlouhodobé izolaci.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.