Rýzmburk je větší než Karlštejn a přesto se o něm málo ví. Teď ho opravují zahraniční studenti

24. srpen 2016

Rýzmburk nebo také Osecký hrad, tak se jmenuje zřícenina skrytá v lesích za Osekem na Teplicku. Impozantní a rozlehlý areál se dvěma zachovanými věžemi téměř dokonale pohltila okolní zeleň. Proto si tu dali sraz dobrovolníci z celého světa, kteří se teď snaží hradu vrátit alespoň část jeho zašlé krásy.

„Trháme plevel, nosíme kameny, děláme, co je třeba,“ říká devatenáctiletá Kim z Číny. Před týdnem absolvovala čtrnáctihodinový let z Pekingu do Prahy, aby se zapojila do dobrovolnického pracovního kempu právě nad Rýzmburkem.

„Na univerzitě máme dobrovolnickou organizaci, a ta hledala lidi. Udělala jsem dvě zkoušky a oni mě vybrali,“ vysvětluje Kim, která právě vynesla koš plný kopřiv a popínavého plevele, který ještě se třemi dalšími dívkami vytrhávají na svazích mezi hradbami.

„Ten nápad už tu pár let je, ale až letos jsme ho dokázali zrealizovat,“ říká o dobrovolnickém kempu Matěj Benda z oseckého městského úřadu. Stejně jako dobrovolníci i on má na sobě montérky a ukazuje, co všechno už udělali.

„Práce hlídají a kontrolují památkáři i archeologové. Třeba támhle nahoře kluci s mosteckými archeology pracují na odkrývání hradní kaple,“ ukazuje vzhůru směrem ke hranaté věži. Tu dolní, kruhovou, by město rádo proměnilo v rozhlednu. Před tím ji ale musí důkladně opravit. Zatím je do ní vstup jen na vlastní nebezpečí.

Rýzmburk

O hrad se už pár starají místní nadšenci. Dokud ho ale vlastnily lesy České republiky, dařilo se tu jen zeleni. Teď se blýská na časy.

„Město hrad koupilo před třemi lety. Chtěli bychom ho co nejvíc zpřístupnit turistům, ale je tu spousta práce. Rýzmburk je, pokud jde o plochu, dokonce větší než slavný Karlštejn,“ říká Matěj Benda.

Dobrovolnický kemp tu skončí 27. srpna. Pokud ho město vyhodnotí jako zdařilý, zkusí ze zahraničních prázdninových brigád na Rýzmburku udělat novou tradici.

Spustit audio