Rudolf Kögler – autor první naučné stezky v českých zemích, rodák z Krásné Lípy

13. listopad 2025

Naučné stezky považujeme za běžnou součást rodinných výletů, někdo je ale kdysi musel vymyslet. A byl to právě Rudolf Kögler, který se narodil v roce 1899 v Krásné Lípě.

Vystudoval střední průmyslovou školu pletařskou a od 16 let pracoval v různých textilních provozech jako úředník, pletař, mistr ve výrobě nebo návrhář.

Jeho velkým koníčkem byla astronomie, geologie a botanika.

Köglerova naučná stezka

Proslavil se především jako autor první naučné stezky v českých zemích. Vedla od doubické Vápenky přes Kyjovské údolí až na Vlčí Horu.

Na délku měla 12 kilometrů a kopírovala tzv. Lužickou geologickou poruchu. Kögler ji osadil desítkami dřevěných informačních tabulí s vlastivědnými údaji. Po válce sice zanikla, ale v roce 2006 byla obnovena.

Rudolf Kögler zaujal také výstavbou unikátní trojrozměrné geologické mapy, kterou osadil na zahradu domu v Zahradách, což je část Krásné Lípy. Je na ní vidět skutečné území Vlčí hory s lužickým zlomem. Zachovala se a od roku 1983 je národní technickou památkou.

Osvícený a odbornou veřejností mimořádně respektovaný Rudolf Kögler také prováděl astronomická pozorování pro hvězdárnu v Curychu. Jeho náčrty polární záře z 25. ledna 1938 vyšly na pohlednicích a prodávaly se i dlouho po jeho nečekané smrti.

Zemřel v Rumburku na selhání srdce ve věku pouhých 50 let.

autor: Milan Knotek
Spustit audio

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu