Rozhovor s operní zpěvačku Dagmar Peckovou. Život cyklistického šampiona Emanuela Kudely

23. červenec 2021

Hostem čtvrtých červencových Sousedů byla Dagmar Pecková – česká operní pěvkyně, která za svůj druhý domov považuje Německo. Nejen o tom, ale samozřejmě i o hudbě a jejích kurzech pro mladé umělce, si s Dagmar peckovou povídala Jarmila Wankeová.

Druhou část pořadu jsme věnovali docela jiné oblasti – sportu. Připomněli jsme si výročí narození cyklistického šampiona Emanuela Kudely.

Narodil se 26. července 1876 v Teplicích v rodině knihtiskaře. Původně se měl stát obchodníkem, ale už v mladém věku začal jezdit na kole, kterému dočista propadl.

Už v 19 letech se Kudela vydal na závodní kariéru. Zpočátku se věnoval silniční cyklistice, později i dráhové. Soutěžil také na tandemu.

Ve 22 vyhrál prestižní Velkou cenu Antverp/ Grand Prix d'Anvers a stal se českým šampionem ve sprintu. O dva roky později, v roce 1900, se Emanuel Kudela účastnil olympiády v Paříži, a to hned v několika cyklistických disciplínách.

O něco málo později se přestěhoval do Německa, kde mu nabídli lepší tréninkové podmínky. Navíc v českých zemích už neměl konkurenci.

Závodil na celé řadě cyklistických podniků nejen v Německu a v Evropě, ale i v zámoří. Často stál na stupních vítězů, nebo se alespoň umísťoval mezi nejlepšími.

Před vypuknutím 1. světové války byl Emanuel Kudela považován za nejlepšího sprintera Německého císařství. V závodní kariéře pokračoval i po válce, přestože už mu bylo přes 40 let. Dlouho však nezávodil. Zemřel 20. září 1920 v Berlíně na následky pádu při závodu tandemů.

Jeho hrob najdete na hřbitově v Berlíně Steglitz.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio