Rok od krajských voleb: vedení měst v Ústeckém kraji řeší parkování i problémy s bezdomovci

26. září 2023 15:40

Uplynul rok od komunálních voleb do obecních zastupitelstev v Ústeckém kraji. A ve vedení jednotlivých okresních měst vznikly nové vládní koalice. Jak si tyto politické strany a uskupení vedly v plnění předvolebních slibů?

Litoměřice

Litoměřice dlouhodobě řeší nedostatek parkovacích míst. Vítězná koalice prosadila projekt parkovacího domu, kde má být víc než 200 míst pro auta, který má stát v ulici Růžovka. Městu se na stavbu podařilo získat také dotaci ve výši 85 milionů korun.

Podle původních odhadů by měly být celkové náklady zhruba 180 milionů korun, konečná cena se ale podle místostarosty Jiřího Adámka z ANO bude ještě upřesňovat. Dům by měl být dokončený v roce 2025.

Dalším posun je také v případě geotermálního vrtu. Podle manažera Geotermálního centra Antonína Tyma se první dva průzkumné vrty v rámci projektu PUSH-IT začnou hloubit zhruba v polovině října. Jde o přípravné vrty hluboké asi 500 metrů. Data pak vědci použijí při druhém projektu SYNERGYS.

Specializovaná firma pak vyvrtá dalších 40-50 vrtů, které by v budoucnosti měly zajistit zdroj geotermálního tepla pro vytápění litoměřických domácností.

Louny a Most

Také v Lounech hledají nová parkovací místa. Podle místostarosty z ČSSD Pavla Csonky vedení města vybralo sedm lokalit, kde mohou vzniknout – třeba změnou podélného parkování na šikmé nebo využitím dvojitých chodníků. Nová parkoviště připravují například v prostoru autobusového nádraží nebo v lokalitě U Kotelny na sídlišti na západním okraji města. Tam by mohlo být patrové s kapacitou 70 míst.

V Mostě vedení města ve spolupráci s městskou policií, Úřadem práce a policií ČR pravidelně mapuje nejproblematičtější oblasti města. Patří mezi ně tak zvané bloky 100 a věžáky v Dobnerově ulici. Podle vedení Mostu se ale v nejhůře postižených lokalitách příliš nedaří vykupovat byty, obtížné je také kontaktovat jejich soukromé majitele.   

Teplice

Teplice řeší problém s bezdomovci. Hlavně v centru města na Benešově náměstí si lidé často stěžovali na jejich zápach a nevhodné chování. Město se proto více zaměřilo na podpůrné programy.

Sociální odbor intenzivně spolupracuje se spolkem Květina, který provozuje nízkoprahové centrum pro bezdomovce. Prostřednictvím projektu Housing First se podařilo najít několika lidem bez domova vlastní bydlení.

Podle náměstka primátora Hynka Hanzy z ODS je největší problém s bezohlednými bezdomovci. Další problém byl nedostatek míst v mateřských školách a také míst děti do tří let. Ve městě postupnými úpravami stávajících školek vzniká místo pro zhruba 60 dětí, nově se v Teplicích otevřely také tři dětské skupiny.

Spustit audio

Související