Rok 2017 v Ústeckém kraji: vyšší ceny za vodu a jízdné. Poplatky za odpad se většinou nemění

3. leden 2017

Zdražení jízdného ve vlacích Českých drah i krajských autobusech nebo dražší voda. To jsou hlavní položky, za které si v novém roce 2017 v Ústeckém kraji připlatíme. Vedle toho ale někdo i ušetří. Třeba obyvatelé Ústí nad Labem za teplo.

Oproti loňskému roku si na severu Čech připlatíme za pitnou vodu. Kubík podraží z 98 na 98 korun a 30 haléřů. Důvody pro zvýšení cen pitné vody shrnuje Jiří Hladík ze Severočeské vodárenské společnosti, která zásobuje pitnou vodou většinu Ústeckého a Libereckého kraje.

„Do navýšení se promítla inflace, potřeba obnovy vodohospodářského majetku, nárůst cen povrchové vody a v ceně je také zahrnut vývoj ve spotřebě vody,“ shrnul Hladík.

Víc peněz zaplatí lidé také za cestování vlakem nebo autobusem. Změny začaly platit společně s novým jízdním řádem. Jízdné na vzdálenosti přesahující 120 kilometrů se u drah zvýšilo o čtyři koruny. U kratších jízd do 120 kilometrů se cena jízdenky zvýšila o korunu. Stejně vzrostlo také jízdné v některých pásmech krajské dopravy.

Za teplo lidé v Ústí nad Labem ušetří

V Ústí nad Labem ale letos lidé ušetří za teplo. Za jeden gigajoule dají zhruba o dvě koruny méně.

„Schválili jsme snížení cen tepla o 0,5 %, u plynu je to snížení o 5 %,“ řekla nezařazená primátorka Ústí nad Labem Věra Nechybová.

Letos se nebude v Ústí měnit ani cena za odpad. Podobně jako v Chomutově. V Ústí se platí 500 korun na obyvatele za rok, v Chomutově potom polovina. Úplně zdarma bude svoz odpadu i nadále v Teplicích a v Mostě.

autor: bach
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová